Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 7th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Frenler ve ABSli Aracın Kullanımı

Frenler

 • Frenleme sistemi, çok geniş bir sürüş aralığında frenleme performansı sağlaması için tasarlanmıştır.

Dikkat: Aracı, ayağınızı fren pedalının üzerinde tutarak kullanmayın. Aksi taktirde fren parçaları erken aşınacaktır. Ayrıca frenler aşırı ısınabilir; bu durumda frenleme mesafesi artar ve emniyetsiz frenleme koşulları oluşur.

Islanmış Frenler

 • Aracınız su üzerinden geçtikten veya yıkandıktan sonra fren parçaları ıslanır. Normal frenleme elde etmek için:
 • Aracınızın arkasındaki diğer araçları kontrol edin.
 • Aracınızın arkasında ve her iki yanında yeterli mesafe bırakarak emniyetli bir hızla seyredin.
 • Normal duruma gelene kadar frenlerinize hafifçe dokunun.
 • Aşırı Isınmış Frenler
 • Uzun ve dik yokuş aşağı inişlerde yapılan tekrarlı frenlemeler, frenlerin geçici olarak aşırı derecede ısınmasına yol açabilir. Yokuş aşağı giderken düşük vites kullanın. Sürekli fren yapmayın.

ABS Fren Sistemi

 • ABS fren sistemi, kaymayı önleyen ve araç kontrolünü kaybetmemeye katkı sağlayan ileri teknoloji elektronik frenleme sistemidir. Bu sistem, ani frenleme sırasında karşılaşılan engellerden kaçınmayı sağlar ve kaygan yol yüzeylerinde azami duruş yeteneği verir.

ABSli Bir Otomobilin Kullanılışında Dikkat Edilecek Hususlar

 • ABS esas olarak iki avantaj sağlayan bir fren sistemidir:
 • Bu sistem, özellikle yol tutuşunun kötü olması halinde; acil olarak durmak gerektiğinde tekerleklerin kilitlenmesini ve oluşacak kaymayı önler.
 • Bu sistem, fren yaparken direksiyon hâkimiyetini kaybetmemenizi sağlar. Böylece frenleme esnasında beklenmedik engellerden kaçabilir otomobilinizin istediğiniz yöne gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi, lastik yüzeylerinin yol tutuş durumuna bağlıdır.

ABS sisteminden en iyi şekilde yararlanabilmek için:

 • Acil duruşlarda veya yol tutuşunun zayıf olduğu zamanlarda, fren pedalında hafif tepkiler hissedeceksiniz. Bu, ABS sisteminin devrede olduğuna işaret eder. Fren pedalını serbest bırakmayınız. Frenleme işlemini kesmemek için pedala basmaya devam ediniz.
 • ABS sistemi tekerleklerin kilitlenmesini önler; fakat lastik ile yol arasındaki gerçek yol tutuş seviyesini artırmaz. Bu sebeple, otomobilinizde ABS sistemi mevcut olsa bile, önünüzdeki araç ile aranızda güvenlik mesafesiniz koruyunuz ve virajlara girerken hızınızı azaltınız.
 • ABS sistemi daha hızlı gitmenizi değil, otomobilinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑