Farklı şişirilmiş lastiklerin yakıt tüketimine ve lastiğin ömrüne etkisi var mıdır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Aracınıza fabrikada takılan lastikler; sürüş konforu, diş ömrü ve performans özelliklerini en iyi şekilde birleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Lastikler, aracın sürüş özelliklerini büyük ölçüde etkiler. Lastik tipi, boyutlar, lastik basıncı ve hız değeri aracın dinamiği ve performansı açısından çok önemlidir.
Lastiğin hava basıncının gerekenden az ya da çok olması, onarımı mümkün olamayacak hasarlara yol açabilir. Ayrıca, lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına neden olur. Hava basıncı, lastik soğukken ölçülmelidir. Araç üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine mutlaka uyulmalıdır.
Lastik basıncı zamanla azalır ve bu doğal bir durumdur. Lastik basıncı aynı zamanda ortam sıcaklığına bağlı olarak da değişir. Araç bir kaç kilometre sürüldükten sonra bile lastikler ısınır ve basınç artar, bu yüzden lastikler sıcakken basınç kontrol edildiğinde hava boşaltılmamalıdır. Ancak eğer basınç düşük ise arttırılmalıdır. Farklı şişirilmiş lastikler yakıt tüketimini, lastiğin ömrünü ve otomobilin yol tutusunu etkiler. Düşük basınçlı lastiklerle sürüş, lastiklerin aşırı ısınmasına ve parçalanmasına yol açabilir.
Lastiklerdeki basınç değişimleri 3 sınıfta incelenir. Bunlar;
Lastiklerde az hava: Lastik basınçları çok düşük olduğunda, lastikler aşırı ısınır ve içten hasar görür, dişleri ayrılır ve hatta yüksek devirlerde patlayabilir.
Lastiklerde fazla hava: Bu durum lastiğin yol arızalarına/pürüzlülüğüne direncini azaltır. Yerle temas azaldığından sürüş rahatlar. Aynı zamanda taban ortasında aşırı aşınmaya sebep olur.
Lastiklerde normal hava: Bu durum lastik tabanının yola tam olarak uyum göstermesini sağlar.
Sonuç olarak lastikleri değiştirirken, dört tekerleğe de aynı tip, boyutlarda ve tercihen aynı marka lastikler takmaya dikkat edilmelidir. Aracınızın lastik basınçlarını kullanıcı el kitabında belirtilen değerlerde tutmaya çalışınız. Lastiklerin önerilen basınçta olması, en uygun sürüş konforu, güvenlik ve performans bileşimi sağlayacaktır. Doğru lastik basıncı daha eşit bir aşınmayla sonuçlanır. En iyi çekiş ve lastiklerde daha dengeli bir aşınma elde etmek için bu durum çok önemlidir.
Önemli Not: Lastik basıncını lastikler soğuk olduğunda kontrol edin. Sıcak lastikler üzerinde yapılacak ölçümler yanlış olur. Lastikler araç 1.6 km kullanıldıktan sonra ısınır ve bundan sonra hareketsiz halde üç saat sıcak kalır.
Önemli Uyarı: Kesinlikle aracınızı aşırı yüklemeyin. Daima doğru olarak şişirilmiş lastikler kullanın. Lastik havalarını lastikler soğuk (ortam sıcaklığında) olduğunda kontrol edin.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir