Teknik Bilgiler no image

Published on Haziran 17th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

Farklı şişirilmiş lastiklerin yakıt tüketimi ve lastiğin ömrüne etkisi var mıdır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Aracınıza fabrikada takılan lastikler; sürüş konforu, diş ömrü ve performans özelliklerini en iyi şekilde birleştirecek şekilde tasarlanmıştır. Lastikler, aracın sürüş özelliklerini büyük ölçüde etkiler. Lastik tipi, boyutlar, lastik basıncı ve hız değeri aracın dinamiği ve performansı açısından çok önemlidir.
Lastiğin hava basıncının gerekenden az ya da çok olması, onarımı mümkün olamayacak hasarlara yol açabilir. Ayrıca, lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına neden olur. Hava basıncı, lastik soğukken ölçülmelidir. Araç üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine mutlaka uyulmalıdır.
Lastik basıncı zamanla azalır ve bu doğal bir durumdur. Lastik basıncı aynı zamanda ortam sıcaklığına bağlı olarak da değişir. Araç bir kaç kilometre sürüldükten sonra bile lastikler ısınır ve basınç artar, bu yüzden lastikler sıcakken basınç kontrol edildiğinde hava boşaltılmamalıdır. Ancak eğer basınç düşük ise arttırılmalıdır. Farklı şişirilmiş lastikler yakıt tüketimini, lastiğin ömrünü ve otomobilin yol tutusunu etkiler. Düşük basınçlı lastiklerle sürüş, lastiklerin aşırı ısınmasına ve parçalanmasına yol açabilir.
Lastiklerdeki basınç değişimleri 3 sınıfta incelenir. Bunlar;
Lastiklerde az hava: Lastik basınçları çok düşük olduğunda, lastikler aşırı ısınır ve içten hasar görür, dişleri ayrılır ve hatta yüksek devirlerde patlayabilir.
Lastiklerde fazla hava: Bu durum lastiğin yol arızalarına/pürüzlülüğüne direncini azaltır. Yerle temas azaldığından sürüş rahatlar. Aynı zamanda taban ortasında aşırı aşınmaya sebep olur.
Lastiklerde normal hava: Bu durum lastik tabanının yola tam olarak uyum göstermesini sağlar.
Sonuç olarak lastikleri değiştirirken, dört tekerleğe de aynı tip, boyutlarda ve tercihen aynı marka lastikler takmaya dikkat edilmelidir. Aracınızın lastik basınçlarını kullanıcı el kitabında belirtilen değerlerde tutmaya çalışınız. Lastiklerin önerilen basınçta olması, en uygun sürüş konforu, güvenlik ve performans bileşimi sağlayacaktır. Doğru lastik basıncı daha eşit bir aşınmayla sonuçlanır. En iyi çekiş ve lastiklerde daha dengeli bir aşınma elde etmek için bu durum çok önemlidir.
Önemli Not: Lastik basıncını lastikler soğuk olduğunda kontrol edin. Sıcak lastikler üzerinde yapılacak ölçümler yanlış olur. Lastikler araç 1.6 km kullanıldıktan sonra ısınır ve bundan sonra hareketsiz halde üç saat sıcak kalır.
Önemli Uyarı: Kesinlikle aracınızı aşırı yüklemeyin. Daima doğru olarak şişirilmiş lastikler kullanın. Lastik havalarını lastikler soğuk (ortam sıcaklığında) olduğunda kontrol edin.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑