Sensör, mıknatıslar ve bobin ile sarılı o..."/> Endüktif tip krank mili pozisyon sensörü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Endüktif tip krank mili pozisyon sensörü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Sensör, mıknatıslar ve bobin ile sarılı olan demir çekirdekten oluşan sensör parçası ve krank mili ile bağlantılı olarak dönecek şekilde tasarlanmış olan dişli çarktan oluşur. Dişli çarkın 58 dişi vardır ve 1 nolu silindiri tespit edebilmek için 2 dişlik boşluk bulunur. Dişli çarkın dönüşü ile birlikte manyetik endüktif tip krank açı sensörü 58 sinyal üretir.
Krank mili kendisi ile birlikte çarkı döndürdüğünde endüktif CKP sensörü çarkı dişleri arasındaki hava boşluğu periyodik olarak değişir ve bunun sonucu olarak sürekli mıknatıslar tarafından üretilen manyetizma değiştirilmiş olur. Ardından manyetizma değişimi demir çekirdekli bobinde AC endüktif elektromotor kuvvetini oluşturur. Dişli çarkın dönüşü yavaşken AC gücü düşük genliğe sahip olur, dişli çarkın dönüşü hızlı iken ise yüksek genlikli olur. Sensör iki dişten ötürü bir zaman aralığına sahip olan referans hava boşluklarının ters tarafında iken AC gücü genliği 1 nolu silindirin tanınması için yükselir.
CKP sensörü dişli çarkın her dişi başına bir AC sinyali üretir ve sonuçta krank milinin her bir tam dönüşünde 58 AC sinyali krank mili açısını algılayacak olan ECM'ye gönderilir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑