Taşıtlarda, sürücüyü bilgilendirmek amac..."/> Elektronik sürücü bilgi ve gösterge sistemleri - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mayıs 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Elektronik sürücü bilgi ve gösterge sistemleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Taşıtlarda, sürücüyü bilgilendirmek amacıyla,
· motor devri,
motor sıcaklığı,
yağ basıncı,
akü şarj durumu,
araç hız bilgileri,
yıllardır kullanılmaktadır.
Oysa sürücünün bunların dışında birçok bilgiye erişme imkanının olması kolay ve rahat taşıt kullanımı açısından avantaj sağlamaktadır. Sürücü bilgi sistemlerinin ve bu sistemlerin fonksiyonlarının geliştirilmesi, genişletilmesi, mekanik ya da analog sistemlerin yerine elektronik ve dijital sistemlerin kullanılmasıyla mümkün olabilmektedir.
Elektronik kontrollü bir aracın sürücü koltuğuna oturup, anahtarı çevirdiğimizde ölçme ve kontrol sistemlerinin tüm avantajlarını görebiliriz.
Klasik gösterge panelleri ile karşılaştırıldığında, elektronik göstergeler daha hızlı, doğru ve hassas bilgi verirler. Bu sistemler hareket eden parçalarının olmaması, modüler olmaları, gösterge yerinde daha geniş kullanım esnekliği ile daha iyi görünüşün sağlanması gibi cazip ve kullanışlı imkanlar sunarlar.
Elektronik ölçme ve kontrol sistemleri sayesinde motor ve taşıtın çalışma şartları hakkında sürücüyü bilgilendirmede; uzay çağı panelleri, sayılar, çubuklar, grafikler, yürüyen ışıklar, renkli uyarı sembolleri, dijital göstergeler, monitörler vb. metotlar kullanılmaktadır.
Elektronik gösterge sistemleri, elektronik kontrol sistemi ile entegre olarak çalışmaktadırlar. Bir elektronik kontrol sistemi aynı zamanda bir ölçme sistemi olarak yapılandırılabilir. Ölçme sisteminde, giriş bilgisi olarak alınan sensör sinyali ECU veya mikroişlemcide değerlendirildikten sonra, sensörün algıladığı fiziksel değişimin değer olarak bir ekrana aktarılmasından ibaret bir çevrim vardır. Yani sistemin çıkış elemanı bir gösterge veya ekrandır.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑