Teknik Bilgiler no image

Published on Kasım 12th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Elektronik Şifreli Devre Kesici Sistem (Immobilizer) hangi devrelerin gücünü keser?

Elektronik Şifreli Devre Kesici (Immobilizer) Sistemi, takılı olduğu araçta ilave bir hırsızlık önleme işlevi sağlar ve aracın başka kimseler tarafından izinsiz çalıştırılmasını önler. Elektronik Şifreli Devre Kesici (Immobilizer) Sistemi ile donatılmış bir araçta geçerli olan anahtar, elektronik olarak kodlanmış entegre şifre çözücülü mekanik kontak anahtarıdır. Şifre çözücü, kontak anahtarına görünmeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Motoru çalıştırmak için sadece geçerli kontak anahtarı kullanılabilir. Geçersiz anahtarlar sadece kapıları açabilir. Elektronik şifreli devre kesici (Immobilizer) sistemi; ateşleme sistemine, yakıt pompasına ve enjektörlere verilen gücü keser.

Kontak anahtarı LOCK (Kilitli) konuma getirilip ve kontaktan çıkarıldıktan sonra, motor otomatik olarak hareketsiz hale gelir. Kontak anahtarını START konumuna çevirdiğinizde; elektronik şifreli devre kesici (immobilizer) sistemi elektronik kodu tanımazsa, motor çalışmaz ve emniyet göstergesi yanıp söner. Kontak anahtarını, OFF (Kapalı) konuma getirin ve 5 saniye sonra yeniden marşa basın.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑