Elektronik Şifreli Devre Kesici Sistem (Immobilizer) hangi devrelerin gücünü keser?

Elektronik Şifreli Devre Kesici (Immobilizer) Sistemi, takılı olduğu araçta ilave bir hırsızlık önleme işlevi sağlar ve aracın başka kimseler tarafından izinsiz çalıştırılmasını önler. Elektronik Şifreli Devre Kesici (Immobilizer) Sistemi ile donatılmış bir araçta geçerli olan anahtar, elektronik olarak kodlanmış entegre şifre çözücülü mekanik kontak anahtarıdır. Şifre çözücü, kontak anahtarına görünmeyecek şekilde yerleştirilmiştir. Motoru çalıştırmak için sadece geçerli kontak anahtarı kullanılabilir. Geçersiz anahtarlar sadece kapıları açabilir. Elektronik şifreli devre kesici (Immobilizer) sistemi; ateşleme sistemine, yakıt pompasına ve enjektörlere verilen gücü keser.

Kontak anahtarı LOCK (Kilitli) konuma getirilip ve kontaktan çıkarıldıktan sonra, motor otomatik olarak hareketsiz hale gelir. Kontak anahtarını START konumuna çevirdiğinizde; elektronik şifreli devre kesici (immobilizer) sistemi elektronik kodu tanımazsa, motor çalışmaz ve emniyet göstergesi yanıp söner. Kontak anahtarını, OFF (Kapalı) konuma getirin ve 5 saniye sonra yeniden marşa basın.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir