Elektronik kontrollü ısıtma-havalandırma sistemleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Elektronik olarak araç kabin sıcaklığının ayarlanması sürücü ve yolcu konforu açısından önemlidir. Genelde klimalı veya klimasız araçlarda iç-dış ortam sıcaklıklarına bağlı olarak kabin sıcaklığı istenilen düzeyde ayarlanamaz. Bu da sürücü ve yolcu sağlığını tehdit eden veya en azından rahatsız eden bir durumdur. Klasik ısıtma-havalandırma ve klima sistemlerinde, kabin içi sıcaklığını sabit tutabilmek, motor soğutma suyu sıcaklığı, fan motoru devri, taşıt hızı, dış ortam sıcaklığı gibi birçok parametreye bağlı olduğundan mümkün değildir.
Elektronik kontrollü ısıtma-havalandırma sistemlerinde ise kabin içi sıcaklığı, etkili parametrelerin birçoğunun kontrol altında tutulmasıyla arzu edilen sabit kabin içi sıcaklığı elde edilebilmektedir. Aynı zamanda bu sistem ilk çalıştırmada kabin sıcaklığının, dış ortam sıcaklığına bağlı olarak hızla arttırılması veya azaltılmasını mümkün kılar.
Kabin içi ısıtma-havalandırma işlemleri, klasik veya elektronik sistemlerde sıcak hava kanalının bir musluk ile farklı oranlarda açma veya kapatma yöntemiyle çalışır. Elektronik kontrol sistemlerindeki temel fark elle kontrol edilen sıcak su musluğunun bir selenoid valfle kontrol edilmesidir. Selenoid valfin ne oranda açılıp kapanacağına, dış ve iç ortam sıcaklıklarını ölçen NTC tip sıcaklık sensörlerinden gönderilen giriş bilgileri doğrultusunda Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) karar verir. İç ortam sıcaklığı ve ısıtıcıdan sonra içeri üflenen havanın sıcaklığı (havalandırma kanalı içindeki sıcaklık sensöründen) bilgileri ECU'ne gelerek değerlendirilir ve sıcak su musluğunu kontrol eden çıkış elemanına (selenoid valf) ECU tarafından kumanda sinyali gönderilir.
Aynı sistem havalandırma amaçlı çalıştırıldığında, fan tarafından üflenen havanın akış hızı ve kabin içi hava dağılımı (ön cama, ortaya, ayaklara) önemlidir. Sürücü tarafından hava dağılımı seçenek tuşlarına basıldığında ilgili pozisyon devreye girmektedir. Eğer buz çözme gibi durumlarda sadece ön cama üfleme seçeneği seçilmişse sistem fanı maksimum devirde çalıştırmaktadır. Bu eylemler daha fonksiyonel sistemlerde, sensör sayısı arttırılarak sürücünün tuşlara dokunma ihtiyacını en aza indirgeyecek şekilde otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Oto ElektroniğiDers Notları, 2009-2010.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir