Az bakım gerektiren aküler, elektrolit seviy..."/> Elektrolit seviyesi ve özgül ağırlık göstergesi - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 12th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Elektrolit seviyesi ve özgül ağırlık göstergesi

Az bakım gerektiren aküler, elektrolit seviyesinin ve özgül ağırlığının kolayca kontrolünü sağlaya­cak bir göstergeyle donatılmışlardır. Gösterge, farklı renklerde, farklı yoğunluklara sahip iki şamandıra içerir. Akü haznesinin üst kıs­mında bulunur ve alt ucu elektrolit içine daldı­rılmıştır. Mavi şamandıra için özgül ağırlık 1,150 ve kırmızı şamandıra içinse 1,0’ın altındadır.
Önemli uyarı: Gösterge yalnızca elektrolit özgül ağırlığının 1,150 veya üzerinde olduğunu verebilir fakat kesin özgül ağırlığı veremez. 1,150 oranında elektrolit özgül ağırlığı, bir akünün kapasitesinin %50’sini gösterir. Daha doğru bir oku­ma için hidrometre kullanılmalıdır. Az bakım gerektiren bir akü doldurulduktan (şarj edildikten) sonra, bir hidrometreyle elektrolit özgül ağırlığı ölçerek tamamen do­lup dolmadığını kontrol edin. Hiç bir zaman şarj durumuna yalnızca göstergeye bakarak karar vermeyin.
Eğer akünün iç direnci büyükse (yani yükle­me testinde büyük bir voltaj düşmesi varsa) yoğunluk normal olsa bile akü değiştirilmelidir.
Kaynak: Toyota Eğitim Kitabı “Elektriğin Temelleri” Bölüm 14 ve Step 2 kitabından derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑