Teknik Bilgiler no image

Published on Nisan 22nd, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Elektrik motorlu direksiyon sistemi (EPS- Electric Power Steering) nedir ve nasıl çalıșır?

Elektrik motorlu direksiyon sisteminde, bir sensör sürücünün direksiyon hareketlerini kaydeder ve direksiyon kolonu ya da direksiyon kremayeri üzerindeki bir elektro motoru elektronik olarak kumanda eder. Böylece, sürücünün direksiyon hareketini destekleyecek koşullara yetecek bir tork oluşur. Bosch böylelikle yolcu kabini ve motor kabini uygulamasına olanak tanır. Halen üretimde olan asenkron motor serisine ek olarak, Bosch gelecekte fırçasız Daimi Mıknatıslı Motor (PSM) serisini de, entegre kumanda ve ayar elektroniği dahil ve hariç olmak üzere sunacak. Bu motorlar, 10,4 kN (ASM)ye varan, gelecekte ise 13 kN (PSM)ye kadar çıkabilecek kremayer kuvvetlerine sahip elektromekanik direksiyon sistemleriyle kullanılabilecek. Yararlanılan prensip sayesinde, asenkron motorlarda (ASM) kilitlenme momenti yok. Tork titreşimi en düşük düzeyde ve yüksek güvenlik standartlarına sahip. Dolayısıyla bu motorlar, EPS motorlara ilişkin yüksek beklentileri karşılıyor. PSM serisi daha fazla verim, daha küçük hacim gereksinimi ve daha düşük ağırlık özelliklerini sunuyor. Dolayısıyla, bu motorlar tüketim ve emisyonların azalmasına ek bir katkıda bulunuyor [1].
EPS nedir?
EPS (Electric Power Steering) günümüzde birçok otomobilde görev yapan elektrikli direksiyon sisteminin kısaltılmasıdır. Elektrik motorundan gelen güçle direksiyonun daha hafif olmasını sağlayan bu sistem, özellikle şehir içinde kullanım kolaylığı ve konforu sağlar. Bu sistemden önce araçlarda yaygın olarak hidrolik direksiyon sistemleri kullanılmaktaydı. Aracın alternatörinden gelen güçle çalışan bu sistemlerde, bir miktar yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.
Kaynak:
http://rb-kwin.bosch.com/tr/tr/safety_comfort/driving_comfort/driverassistancesystems/parkingaid/eps.html

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑