Egzoz Gazı Resirkülasyonu ve alev sıcaklığı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İçten yanmalı motorlarda Egzoz Gazı Resirkülasyonu (EGR) yakıt tüketiminde artış olmaksızın NOx
emisyonunu azaltmada etkili bir yöntemdir. Yanmada EGR’nin amacı yanma işlemine katılmayan bir
ilave termal kütle olarak hareket eden bir inert gaz tarafından yanma havasını seyreltmektir. Sonuç olarak alev sıcaklığı düşer ve egzoz gazı içersindeki NOx konsantrasyonu azalır. Çünkü alev sıcaklığı emme manifoldu dolgu sıcaklığının bir fonksiyonudur. Ayrıca resirküle edilen egzoz gazı, emme manifoldu dolgusu ile karışmadan önce soğutulursa NOx miktarı azaltılabilir. 
EGR oranını belirlemek için kelebek valfin açık kalma derecesi EGR’nin kapalı döngü kontrolünü sağlayabilen bir pozisyon sensörü ile belirlenebilir. Her ne kadar kelebek valf pozisyonu doğru bir şekilde tespit edilse de gerçek EGR akış debisi, gaz sıcaklığı, basınç değişimi, emme ve egzoz valfi kısıtlaması veya EGR valfinin kirliliği gibi faktörlerden etkilenebilir. Bu nedenle gerçek EGR oranının belirlenmesi için sıcaklık sensörü, kütlesel debi ölçer ve/veya resirkülasyon sonrası kalan egzoz gazı basınç sensörü gibi sensörlerin kullanımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir