Egzoz Gazı Resirkülasyonu ve alev sıcaklığı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 2nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Egzoz Gazı Resirkülasyonu ve alev sıcaklığı

İçten yanmalı motorlarda Egzoz Gazı Resirkülasyonu (EGR) yakıt tüketiminde artış olmaksızın NOx
emisyonunu azaltmada etkili bir yöntemdir. Yanmada EGR’nin amacı yanma işlemine katılmayan bir
ilave termal kütle olarak hareket eden bir inert gaz tarafından yanma havasını seyreltmektir. Sonuç olarak alev sıcaklığı düşer ve egzoz gazı içersindeki NOx konsantrasyonu azalır. Çünkü alev sıcaklığı emme manifoldu dolgu sıcaklığının bir fonksiyonudur. Ayrıca resirküle edilen egzoz gazı, emme manifoldu dolgusu ile karışmadan önce soğutulursa NOx miktarı azaltılabilir. 
EGR oranını belirlemek için kelebek valfin açık kalma derecesi EGR’nin kapalı döngü kontrolünü sağlayabilen bir pozisyon sensörü ile belirlenebilir. Her ne kadar kelebek valf pozisyonu doğru bir şekilde tespit edilse de gerçek EGR akış debisi, gaz sıcaklığı, basınç değişimi, emme ve egzoz valfi kısıtlaması veya EGR valfinin kirliliği gibi faktörlerden etkilenebilir. Bu nedenle gerçek EGR oranının belirlenmesi için sıcaklık sensörü, kütlesel debi ölçer ve/veya resirkülasyon sonrası kalan egzoz gazı basınç sensörü gibi sensörlerin kullanımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır.
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑