Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 19th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

ECU ve PCM aynı şey midir?

ECU ve PCM aynı şey midir? Açıklarsanız memnun olurum?
Değerli Okuyucum,
ECU,”Electronic Control Unite/Module”kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçeye “Elektronik Kontrol Ünitesi/Modülü (EKÜ) olarak tercüme edilir.ECU birçok yönden insan beynine benzer. Birçok kaynaktan aldığı bilgiyi kimi zaman son kontrol elemanına (actuator) aktararak kimi zaman da belleğinde saklayarak ileride kullanmasını sağlar. Sensörler bilgi toplayıcı rolü üstlenir. Her sensör algıladığı fiziksel değere eşdeğerde bir elektrik sinyali üretir. Basit bir elektrik düğmesi bunun en iyi örneğidir ki burada basit bir fiziksel hareketle sinyal gönderilir ve sona erdirilir. Bir sistemde kullanılan sensör sayısı o sistemin yapacağı işi ve kompleksliği ile doğru orantılıdır. Taşıtlardaki elektronik kontrol ünitesi sayesinde sürücü otomobildeki her türlü bilgiyi doğru ve çok çabuk olarak elde edebilmektedir. Buda sürücünün taşıt içindeki konumunu büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca taşıtlardaki birçok aktif ve pasif emniyet sistemi elektronik kontrol ünitesine bağlı olarak çalışmaktadır.
PCM, ise güç aktarma sistemi kontrol modülü’nün (PCM-Powertrain Control Module) kısaltmasıdır. Günümüzde elektronik kontrol ünitesi (ECU) yerine kullanılmaktadır.

Tags:Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑