Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 14th, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

Dizel motorlara LPG uygulanabilir mi?

Dizel motorlara LPG uygulanabilir mi? Uygulanırsa ne tür fayda ve zararları olabilir? Bu uygulamayı maliyet/fayda açısından nasıl değerlendirir siniz?
Değerli Okuyucum,
Dizel motorlarda gaz fazında LPG kullanımı ile homojen bir karışım elde edilebilir. Dolayısıyla yanma verimini arttırabilir. Yanma veriminin yükselmesi yanma basınçlarının artmasına sebep olur. Yanma basınçları artışı sıcaklıkları arttıracağından dolayı motorun egzoz emisyonlarındaki is ve hidrokarbonlar (HC) azalır. Ancak yüksek yanma odası sıcaklıkları egzoz gazlarındaki azot oksitlerin (NOx) artmasına neden olur. Uzun vadede motorun yanma odasındaki yüksek sıcaklıklar, piston kafalarında ve supaplarda yapısal bozukluklara (ergimeye) yol açabilir. Dizel motorlara sonradan bu tür uygulamaların yapılması maliyet/fayda açısından cazip değildir.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑