Seyahatten önce ağır yemekler yemeyiniz. Hafif yiyecekl..." /> Direksiyona Geçmeden Önce Yapılması Gerekenler? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 7th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Direksiyona Geçmeden Önce Yapılması Gerekenler?

 • Periyodik kontroller ve uzun seyahatlerden önce yapılacak kontrolleri yapmayı unutmayınız.
 • Kaçak olup olmadığını görmek için aracın altını kontrol edin.
 • Lastiklerin hasar durumunu veya anormal lastik basınçlarını ya da lastik dişleri arasına girmiş yabancı cisimlerin olup olmadığını kontrol edin.
 • En iyi sürüş pozisyonu için; koltuğunuzu ve direksiyonu ergonomik bir konuma ayarlayınız.
 • Pedallara basıldığında herhangi bir şeyin (paspaslar gibi) engel teşkil etmediğinden emin olunuz.
 • Çocuk koruyucu sistemlerinin (çocuk koltukları, taşıyıcıları gibi) bir kaza durumunda en güvenli yer olan arka koltuğa uygun bir şekilde bağlandığından emin olunuz.
 • Aman Dikkat: Gösterge paneli veya arka cam rafı üzerine konmuş cisimler, görüşünüzü engelleyebilir. Gösterge paneli veya arka cam rafı üzerine konmuş cisimleri alın. Bu cisimler, ani frenleme veya bir kaza sırasında araç içinden savrulabilir ve araçtaki yolculara çarparak kişisel yaralanmalara veya aracınızda maddi hasara yol açabilir. Ön panelin üzerine ön camdan gelen ışıkların yansıtma yapmaması için kâğıt veya şeffaf cisimler koymayınız.
 • Tüm göstergeleri kontrol edin.


 • Yazar Hakkında

  1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑