Teknik Bilgiler no image

Published on Ocak 23rd, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Dinamik sürüş koltuğu hangi özelliklere sahiptir?

Konforun yanı sıra güvenlikte de etkin rol oynayan koltuklar, bu nedenle araştırma ve geliştirme çalışmalarında üzerinde sıklıkla durulan taşıt yapı parçalarıdır. Firmalar koltuklarını geliştirirken yeni materyaller kullanmaya veya sağlamlığını artıracak eklemeler yapmaya çalışmaktadırlar.
Hava keseleri üzerine oturan kişinin ağırlığına göre şişerek daha uygun bir sertliğe ve şekle sahip bir koltuk dizaynı günümüzde mümkün. Ayarlanabilen bel desteği sayesinde sürücünün ya da yolcunun boyunun ne olduğunun önemi kalmıyor. Her olasılıkta tam destek sağlanmaktadır. Günümüzde artık hava kompresörleri kullanılarak sürücüye masaj yapan ve yorulmasını engelleyen koltuklar üretilmektedir. Ayrıca sürücünün sırtına masaj yapılmaktadır. Güncel koltukların bir başka güzel tarafı da, bu ayarlamaları kayıt tuşlarıyla kaydederek, sürücü değişimi olduğu taktirde uzun süren değiştirme uğraşlarından sürücüleri kurtarmalarıdır. Özel koltuklarda, omuz desteklerinin katlanarak üst vücudu daha iyi kavramaları sağlanmaktadır. Koltuk başlıkları ise birçok otomobilde aktif bir hareket kabiliyetine sahiptir.
Bosch dinamik sürüş koltuğu, koltuk pozisyon ayarları ve kullanışlı masaj işlevi gibi konfor fonksiyonlarını da sunmaktadır. Geliştirilen güç motoru ve pnömatik koltuk konfor sistemi, sürüş esnasında araç kullanıcılarına rahat ve ergonomik olarak doğru pozisyonu sağlıyor. Pnömatik olarak (basınçlı gazla) işleyen sistem, koltuğa entegre edilerek, hava ile şişirilen ve söndürülen çok sayıda hava kesesinden oluşuyor. Bosch’un geliştirdiği koltuk sistemleri, değişken bel destekli ve koltuk genişlik ayarlı basit koltuklardan, masaj fonksiyonlu veya virajlarda yanal hızlanmada yanal destek sağlayan koltuklara kadar geniş bir yelpazeye sahip. “Her yol durumuna uyum sağlayan zeki koltuk” olarak nitelendirilen koltuktaki kontrol ünitesi, mevcut sürüş hızı, savrulma oranı ve yanal ivme verilerini elektronik stabilite programının (ESP) sensör sisteminden alıyor. Pnömatik sistem bu girdilerin ışığında, sürüş durumuna göre sürekli olarak koltuk döşemesinin altına yerleştirilen hava keselerinin hacmini ayarlıyor ve bu ayarlar sayesinde sürücülerin keyifli ve rahat yolculuklar yapmasını sağlıyor.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑