Dijital hızölçer

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Araç hızının ölçümü vites kutusu çıkış miline monte edilen bir sensör vasıtasıyla yapılır. Klasik sistemlerde de aynı yerde bir dişli mekanizması vardır ve dişlinin dönme hareketi bir tel vasıtasıyla sürücü panelindeki mekanik km saatine kumanda eder. Dijital hızölçerlerde vites kutusu çıkış miline monte edilen bir indüktif sensör kullanılır. Sensör tarafından üretilen sinyalin frekansı sensörün manyetik alan kuvvet çizgilerinin kesilmesiyle orantılıdır.
Örneğin mil üzerinde dört çıkıntı varsa ve sensör 1000 devir/mil saymışsa, aslında sensör 4000 sinyal üretmiştir. Ya da mil üzerinde tek bir çıkıntı sayılıyorsa sensör her mil devrinde bir sinyal üretecektir.
Sensörden alınan sinyal yükselteç devresiyle örneklenerek kare dalga halinde multiplexer’e gönderilir. Multiplexer elektronik bir anahtarlama devresidir ve bununla mikroişlemci çeşitli sensör girişlerinden birini işlem için seçebilir. Sinyal multiplexer'den işlemciye gelir. Mikroişlemciden çıkan sinyal demultiplexer'den geçerek kod çözücü ye aktarılır buradan da göstergeye yansıtılır.
Özetle, dijital hızölçer, belirli bir sürede hız sensörü sinyal sayısını sayar ve işlemci buradan hızı hesaplar, hesaplanan bu hız gösterge panelinde değer olarak gösterilir.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir