Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 14th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

“DiesOtto” motor nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Küresel ısınma nedeniyle otomotiv mühendislerinin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen yakıt tüketimi ve emisyon değerleri, yepyeni teknolojilerin önünü açıyor ve açmaya devam edecek. Volkswagenin 1.4 litrelik hacimdeki TSI motorundan 170 beygir gibi yüksek güç üretmesi diğer üreticileri de harekete geçirdi. Volkswagen, süperşarj ve turboşarj sistemlerini aynı motorda kullanıp yüksek güç ve düşük yakıt tüketimi elde ederek benzinli motorlarda önemli bir devrim yaşanmasını sağladı. Mercedeste bu devrimi başka bir konseptle ileriye taşıyor. Bu konsept benzinli motor ile dizel motorun bir karışımı.
İsmini dört zamanlı benzinli motorun mucidi olan Otto ile dizel motorun mucidi Dieselin soyadlarının birleşiminden alan DiesOtto motoru Mercedes tarafından geliştirildi. 1.8 litrelik motor, 238 beygirlik gücü ve 400 Nmlik torkuna rağmen 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıt tüketiyor. Yeni teknoloji ile donatılan benzinli motor, bir dizel gibi yakıt ekonomisi, emisyon değeri ve yüksek tork sunmasının yanı sıra benzinli motorun yüksek performans özelliklerini birleştiriyor. Direkt enjeksiyon, değişken geometrili turbo, değişken supap zamanlaması gibi motor teknolojisindeki en yeni sistemleri barındıran DiesOtto konsepti, bu özelliklerinin yanı sıra; aracı harekete geçirmesi için görev yapan küçük bir hibrid jeneratör ile de donatılmış. Bu motorda her silindirin kafasına bir buji konumlandırılmış olmasına rağmen motorun her çalışma döngüsünde ateşleme yapmıyor. Sert ve ani hızlanmalarda bujiler çakıyor/ateşliyor fakat yumuşak sürüşlerde  ateşleme dizel mantığıyla gerçekleştiriliyor.  Yani yakıt hava karışımı buji ile değil sıkıştırma ile tutuşturuluyor. Mercedes bu sistemi homojen dolgulu sıkıştırma ile ateşleme (Homogeneous Charge Compression Ignition -HCCI) olarak isimlendirmiş. DiesOtto motoru dizel rengini bu özelliğinden alıyor.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑