Çocuk koltukları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Bebeklerin ve küçük çocukların ta­şınma imkanları için kabuk şeklinde­ki konstrüksiyonu sürüş istikameti­nin aksine yerleştirilen koltuk sistemleri kullanışlıdır. Ancak ön yolcu hava yastığı olan araçlarda bunların ön yolcu koltuğunda yasaktır. Bü­yük çocuklar için, arka koltuğa gidiş, istikametinde yerleştirilebilen ve emniyet kemerleriyle sabitleştirilen, çocuk koltukları bulunmaktadır. En­tegre çocuk koltukları imkanları iti­bariyle sınırlıdır, çünkü kullanımları büyük ölçüde çocuğun boyuna bağ­lıdır.
Çocuk güvenlik koltuğu sistemi çocuğunuzun yaşına, boyuna ve kilosuna uyumlu ve ayrıca araçta güvenli ve sağlam bir şekilde monte edilmiş olmalıdır. Çocukların belli boy ve kiloya erişip aracın emniyet kemeri sistemlerini güvenlice kullanıncaya kadar işe yarayacak, tüm ebatlardaki çocuklar için değişik türlerde koltuk sistemleri bulunur. Kaza istatistikleri, ön koltuk yerine arka koltuktaki çocuk koltuğuna yerleştirilmiş çocukların daha güvende olduklarını göstermektedir.
Çocuk koltuğu sistemlerini kullanamayacak kadar büyüyen çocuklar arka koltuğa oturmalı ve düzgün takılmış, omuz kısmı boyundan olabildiğince uzakta konumlandırılmış ve alt kısım da kalçaları sarmış halde kullanılacak emniyet kemerlerini kullanmalıdır. Kemer pozisyonunun doğru konumda olup olmadığını anlamak için zaman zaman kontrol ediniz. Eğer çocuk ön koltukta oturmak zorunda ise omuz kısmını saran kemerin çocuğun yüzünden ya da boynundan dolanmadığından emin olun. Eğer böyle bir durum varsa, emniyet kemeri çocuğun omzunda olacak şekilde çocuğu aracın merkezine doğru yakınlaştırınız.
 
Isofix normuna uygun çocuk kol­tukları basitleştirilmiş bağlama tertibatıyla donatılmıştır ve karosere sağlam bir şekilde bağlanabilmekte­dir. Yapısında uygun normlara sa­hip bağlantı donanımı bulunan bü­tün araçlarda kullanılabilirler.
 
Önemli Not 1: Eğer yan yolcu hava yastığı mevcutsa ve aktif durumdaysa, güvenlik sebeplerinden dola­yı yan yolcu koltuğuna gidiş istika­metinin aksi yönünde çocuk koltuğa takılmamalıdır.
 
Önemli Not 2: Çocuk koltuğu kullanılmadığında, çocuk koltuğu araç emniyet kemeriyle emniyete alınmalı ya da araçtan çıkarılmalıdır.
En iyi çocuk taşıma sistemleri üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ECE –R 44 Avrupa standartları üzerinde yer almaktadır. Bu standart beş farklı grupta toplanan çocuk koruyucu sistemlerinin kullanılmasını zorunlu kılar.
Grup  0 10 kg ağırlığa kadar
Grup  0+ 13 kg ağırlığa kadar
Grup  1 9-18 kg ağırlık  arası
Grup  2 15-25 kg ağırlık arası
Grup  3 22-36 kg ağırlık arası
 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir