Çocuk güvenlik koltukları değiş..."/> Çocuk koltuğunun seçimi ve güvenli kullanımında 16 altın uyarı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 6th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Çocuk koltuğunun seçimi ve güvenli kullanımında 16 altın uyarı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
 1. Çocuk güvenlik koltukları değişik ebat ve konfigürasyonlarda bulunmaktadır. Aracınızın iç mekanının ve koltuklarının şekline ve boyutlarına bağlı olarak tüm çocuk güvenlik koltukları aracınıza uymayabilir.
 2. Aracınıza takacağınız çocuk güvenlik koltuklarının araca uyumundan ve emniyet kemerleri ile çocuk güvenlik koltuğu sabitleme noktaları da hesaba katılarak araca düzgün bir şekilde monte edilmesinde tabii ki sorumlu olan sizlersiniz.
 3. Yolcu tarafı hava yastığı aktif yani devrede olan araçlarda 140 cm’den (bazı kaynaklarda 150 cm’den) kısa boylu hiç kimse ön yolcu koltuğuna oturtulmamalıdır.
 4. Çocuk emniyet sistemleri için çok büyük olan çocuklar arka koltuklarda oturtulmalı ve buradaki kucak/omuz kemerini kullanma­lıdır. Çocuklar kesinlikle yolcu koltuğuna oturtulmamalıdır.
 5. Araçta seyahat ederken bir bebeği asla kucağınızda ya da ellerinizde tutmayınız. Bebekleri ve küçük çocukları onların kullanımı için onaylı koltuklarda güvenlik altına alınız.
 6. Çocuk ya da araç için doğru boyutta olmayan bir çocuk güvenlik koltuğu ya da araca düzgün monte edilmemiş bir çocuk güvenlik koltuğu bir kaza anında çocuğun ve diğer yolcuların ciddi şekilde yaralanmasına sebep olabilir.
 7. Genellikle araçlar, sadece üniversal çocuk koltuğunun arka yan koltuklara takılması için tasarlanmıştır.
 8. Üniversal çocuk koltuğu, ön yolcu koltuğuna ve/veya arka orta koltuğa takılmamalıdır.
 9. Aracınız hareket halindeyken çocuğun koltukta ya da arabanın yük taşımak için kullanılacak çeşitli kargo alanlarında ayağa kalkmasına ya da çömelmesine kesinlikle izin vermeyin.
 10. Çocuk koltuğu kullanılmadığında, sırasıyla çocuk koltuğu araç emniyet kemeriyle emniyete alınmalı ya da bagaj bölmesine yerleştirilmelidir. Veyahut ta araçtan çıkarılmalıdır. Bu şekilde ani duruş veya kaza sırasında araç içinde savrulmamasını sağlamış olursunuz.
 11. Eğer aracınızda yan hava yastıkları bulunuyorsa çocuk koltuğunu aracın ön koltuğuna monte etmeyiniz.
 12. Perde hava yastıkları ile donatılmış olan araçlara çocuk emniyet sistemini monte etmeden önce, daima aracın kullanım kılavuzunda bulunan perde hava yastığı sistemleri ile ilgili emniyet bilgilerini dikkatlice okuyunuz.
 13. Bir çocuk emniyet kemeri ya da çocuk koltuğu sistemi güneşli bir günde kapalı bir araç içinde kaldığında, dışarıdaki sıcaklığın çok sıcak olduğu hissedilmese bile çok ısınabilmektedir. Çocuğu koltuğuna yerleştirmeden önce koltuk örtüsünü ve tokayı kontrol etmeyi unutmayınız.
 14. Arka koltuktaki dış kucak/emniyet kemerinin omuz kısmı, daima omuzun ortasından geçecek şekilde takılmalı, boyun veya sırt üzerinden geçirilmemelidir. Çocuğun emniyet kemeri tokasına doğru oturtulması, kemerin doğru takılması için fayda sağlar. Emniyet kemerinin kucak kısmı, çocuğun kalçasını mümkün olduğu kadar alt taraftan saracak şekilde takılmalı ve iyice sıkı bağlanmalıdır.
 15. Koltuk arkalığına “asılan” tipte çocuk koltuğu veya çocuk emniyet sistemi kullanmayınız. Bunlar bir kaza sırasında yeterli korumayı sağlamaz.
 16. Çocuk koltuğu sağlam bir şekilde sabitlenmemiş ise, bir çarpışma sırasında çocuğun ciddi olarak yaralanması veya ölmesi riski artar.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑