Teknik Bilgiler

Published on Eylül 3rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

CarboGlide kaplamalı segmanlar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Segman sürtünmeleri, özellikle yüksek basınç uygulamalı turboşarjlı ve direk enjeksiyonlu motorlar başta olmak üzere içten yanmalı motorlardaki en büyük mekanik kayıplara neden olmaktadır. Piston segman sürtünmesinin azaltılmasının, hem yakıt tüketimine hem de egzoz emisyonlarındaki iyileşmelere önemli katkısı vardır. Federal-Mogul Firması tarafından segmanlara uygulanan CarboGlide kaplama, sekman sürtünmelerini %20’ye kadar azaltmaktadır. Bu sayede yakıt ekonomisinde artma ve dolayısıyla CO2 emisyonlarında azalma sağlanmaktadır.

CarboGlide kaplama yüksek aşınma direncinden dolayı, direk enjeksiyonlu ve turbo uygulamalı motorlarda dahi motorun ekonomik ömrü boyunca hizmet görebilmektedir. CarbonGlide ayrıca silindir yüzeylerinin kritik yağlama koşullarında dahi çizilmesini ve kazınmasını önlemektedir.

Üründe, çok katmanlı amorf mikroyapılı karbon (multilayer amorphous microstructure containing carbon) kullanılmaktadır. Kaplama, piston segmanları için özel olarak geliştirilmiş Fiziksel buhar çöktürme ile kimyasal buhar çöktürmenin (Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition) birleştirildiği gelişmiş bir prosesle uygulanmaktadır.
Uygulanan kaplama kalınlığı 10 mikrona (394 µin) kadar olabilmektedir. Bu kalınlık düzeyinin, DLC (Diamond Like Coating) yönteminden üç kat daha büyük olduğunu buraya not düşelim.

Kaynak: Stuart Birch’in 31-Ağu-2011 tarihinde sae.org’da yayımlanan “Federal-Mogul’s new take on friction reduction” konulu makalesinden Dr. Abdullah Demir tarafından derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑