Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 4th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bujilerin kontrolü ve değiştirilmesi

Uyarı: Elektronik ateşleme sistemlerinin gerilimi, klasik ateşleme sisteminin geriliminden daha yüksektir. Elektronik ateşleme sistemi parçalarına dokunmayın. Elektronik ateşleme sistemi parçalarına dokunulması şok veya elektrik çarpmasına ve ciddi yaralanmalara yol açabilir.
Yakıt ekonomisinde bir düşüş gözlemlediyseniz, bujileri aşağıda verilen işlemlere göre temizleyiniz.
Dikkat: Bujiler aşırı ısınabilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilir. Sıcak bujilere dokunmayın.
Bujilerin kontrolü ve değiştirilmesi:
Motor dokunulacak kadar soğuduğunda, buji kablolarını kablodan değil, bağlantı noktalarından (başlıklardan) tutarak çıkarın.
Buji lokma anahtarı ile bujileri motordan sökün. Buji yuvaları, kirleticilere karşı korunmak zorundadır.
Bujileri, izolatörlerinin kırık olup olmadığı açısından kontrol edin. İzolatörü çatlak veya kırık olan bujileri değiştirin. İzolatör normalse, temizleyin.
Çok ince bir fırça ile üst kontak ucunu ve elektrotu temizleyin. Temizlik sonrası, tırnak aralığını belirtilen değere ayarlayın.
Bujiyi girdiği yere kadar elinizle takın.
Not: Yeni buji takarken, bütün bujiler aynı anda yenilenmelidir.
Her buji doğru tork değerinde sıkılmalıdır (25 Nm).
Buji kablolarını bujilerin ucuna düzgün bir şekilde takın ve bir yerine oturma hissedene kadar itin. Buji kablolarının doğru sırayla takıldığından emin olun.
Dikkat:  Bujilerin aşırı sıkılması, silindir kapağına açılmış dişlere zarar verebilir. Bujilerin tam sıkılmaması, bujilerin aşırı ısınmasına yol açabilir. Bujilerin aşırı veya yetersiz sıkılması, motora hasar verebilir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑