Teknik Bilgiler

Published on Aralık 31st, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bugatti Veyron’da kullanılan W motorun V motor tasarımından farkı nedir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yüksek silindir sayısına sahip kompakt bir motor üretmek amacıyla V ve VR motor tasarımlarının özellikleri birleştirilerek W motor tasarımı elde edilmiştir. V motorlarda olduğu gibi silindirler iki sıraya dizilmiştir. W8 ve W12 motorlarda bu silindir sırası birbirlerine göre 72° açıyla V şeklinde sıralanmıştır. VR motorunda olduğu gibi her sıradaki silindirler 15°’lik açılarını korur. W motora önden bakıldığında silindir düzeni çift V şeklinde görülmektedir. Sol ve sağ silindir sıralarındaki V’leri birleştirdiğinizde bir W elde edebilirsiniz. “W motor” ismi buradan esinlenilerek çıkarılmıştır. Aynı motor hacminde geleneksel 8 silindirli bir V motor ile 8 silindirli W motor karşılaştırıldığında, W motor özellikle kompakt tasarımı ve küçük boyutlarıyla ön plana çıkar. 12 silindirli W motorun kompakt tasarımı geleneksel V8 motordan bile daha küçüktür.

W8 motorda atalet kuvvetinin dengelenmesi amacıyla iki adet dengeleme mili bulunur. İki mil karterde yer alır. Üst dengeleme mili dişli kayış aracılığıyla krank mili tarafından tahrik edilir. Üst dengeleme milinin ucunda yer alan bir dişli alt dengeleme milini tahrik eder. İki dengeleme mili karterin kavrama tarafındaki iki deliğe yerleştirilmiştir. Bugatti Veyron’un kalbindeki W motor 16 silindirlidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑