Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bor yakıt sistemi işe yarar mı?

Sistem; karışımın konulduğu kap, hortum ve ayar vanasından oluşmaktadır. Karışım, hortum aracılığıyla motorun yanma odasına aktarılıyor ve vana, karışımın katkı oranını ayarlıyor. Bor katkılı yakıt sisteminin dergimiz tarafından yapılan testlerinde iddia edilen artı değerlerin gerçekleşmediği belirtilmekte. Ancak şu açıklamayı da yapmakta yarar vardır. Üretilen konvansiyonel bir sistemin her araçta aynı derecede olumlu sonuçlar doğurmasını beklemek ne kadar ilmi bir yaklaşım olmazsa bor katkılı yakıt sisteminin üreticisi tarafından değişik gazete ve yayın organlarına yapılan değerlendirmelerde ilmi yaklaşımlardan uzaktır. Çünkü sistemin, benzinli ve LPGli araçlardaki uygulamalarında %30-50 oranında yakıt sarfiyatını azalttığı, motorun performansını artırıp, harareti düşürdüğü, supaplarda kurum bağlamasını önlediği, yağ değişim periyodunu uzattığı, çiğ yakıt atmayı önleyerek egzoz emisyonlarını %30 düşürdüğü gibi açıklamalar. Bunların gözlenmesi için tam teşekküllü bir motor dinamometresinde; güç, moment ve özgül yakıt sarfiyatı ölçülmeli ve bu test esnasında beş gaz ölçen egzoz emisyon testinin de gerçekleştirilmesi gerekir.

Sonuç olarak yanma odası ya da motorun başka bölümlerine enjekte edilen sıvıların kullanıldığı tasarruf sistemlerinde, iddia edildiği gibi yakıt tasarrufu sağlayıp sağlamadığının bilimsel tetkikler sonucunda belirlenmesi gerekir. Çünkü yol testleri bazen yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Bir sistemin etkisi sadece vermiş olduğu çıktı değildir. İçyapıda oluşturduğu durumların da gözlenmesi gerekir. Bir başka konu da konvansiyonel bir sistemin her araçta aynı derecede olumlu sonuçlar doğurmasının beklenmesi. Bu beklenti hem yanlış hem de ilmi olmayan bir yaklaşımdır.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑