Ve şimdi bu karizmatik roadster, sürüş d..."/> BMW Z4 sDrive35i ile BMW Z4 sDrive35is arasındaki fark sadece “s” mi? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Aralık 26th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BMW Z4 sDrive35i ile BMW Z4 sDrive35is arasındaki fark sadece “s” mi?

Ve şimdi bu karizmatik roadster, sürüş dinamiğine yeni bir boyut kazandırıyor; yeni BMW Z4 sDrive35is modeli, bir yandan BMW Twin Turbo Teknolojisi ve Hassas Direkt Enjeksiyon özelliklerine sahip güncellenmiş bir sıralı altı silindirli motor, diğer yandan ise BMWnin çift kavramalı yedi ileri Spor Otomatik şanzımanı ve bünyesinde benzer şekilde standart olarak yerleştirilen Adaptif M Süspansiyon ile sunulan M Spor Paketi ile gerçeğe dönüştürülen, çok daha yüksek bir performans standardı sunuyor. Motor teknolojisinde gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları, bu 3,0 litrelik güç ünitesinin maksimum güç değerini 250 kW/340 bg seviyesine yükseltti. 450 Nm olan maksimum torku da kısa bir devir aralığında aşırı besleme fonksiyonu ile birlikte 500 Nm seviyesine yükselebiliyor. BMW Z4 sDrive35is modelinin olağanüstü gücü ve performansı, özellikle bütün koşullarda hissedilen çekiş gücü ve kas gücünde sağlanan önemli artışla ön plana çıkıyor. Çift kavramalı yedi ileri Spor Otomatik ile birlikte, bu yeni sınıfının örneğini oluşturan motor, BMW Z4 sDrive35is modelinin sportif ruhunu tamamlıyor.

kilometre ve 210 gram değerleri ile birlikte, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu Spor Otomatik BMW Z4 sDrive35i modelindeki ile aynı seviyede gerçekleşiyor.
BMW Z4 sDrive35is, dünya lansmanını 2010 yılında Detroit eyaletinde düzenlenecek olan Kuzey Amerika Uluslararası
Otomobil Fuarı (NAIAS) kapsamında gerçekleştirecek. Ve bu yüksek performanslı roadsterın ilkbahar 2010 döneminde pazara sunulmasına paralel olarak M Spor Paketi, BMW Z4ün diğer tüm motor seçeneklerinde de kullanılmaya başlanacak.

BMW Z4 sDrive35i modeline tam anlamıyla etkileyici dinamizm ve çok yönlü performans nitelikleri kazandıran bu çift turbolu sıralı altı silindirli motor, özellikle gaz pedalına verilen kendiliğinden ve doğrudan tepkileri, büyüleyici serbest devirli performansı ve bu sınıfa ait bir otomobil için alışılmadık düzeyde ekonomik yakıt kullanımı özellikleri ile karakterize ediliyor.

Artık bu güç ünitesinin olağanüstü potansiyeli yeni BMW roadster versiyonunda çok daha fazla oranda kullanılıyor. Optimize edilmiş hava tedariki ve artırılmış itme basıncı gibi özellikler aynı yüksek verimlilik standardında çok daha gelişmiş bir güç akışı sağlıyor.

BMW Z4 sDrive35is modelindeki modifiye edilmiş motor yönetimi aynı zamanda kısa süreliğine motor torkunu tam yük altında 50 Nm kadar daha yükselten bir Aşırı İtme fonksiyonunun kullanılmasına imkân tanıyor. Böylelikle 500 Nm seviyesine ulaşan maksimum tork, otomobile son derece hızlı, dinamik ve güçlü bir hızlanma kazandırıyor. BMW Z4 sDrive35is bu sayede sıfırdan 100 km/s hıza sadece 4,8 saniyede ulaşıyor.

BMW Z4 sDrive35is modeli her koşulda sürekli olarak olağanüstü güç ve performans sunuyor. Ancak bu, yakıt tüketimi ve emisyonda yaşanacak herhangi bir artış anlamına gelmiyor. Aksine – AB test sürüşü kapsamında 9,0 litre/100 kilometre ortalama yakıt tüketimi ve kilometre başına 210 gram CO2 emisyonu değerlerine ulaşan yeni birinci sınıf model, bu bağlamda, Spor Otomatik kullanan BMW Z4 sDrive35i modeli ile aynı üstünlük seviyesini sunuyor.
Bu alışılmadık düzeyde gelişmiş performans ve yakıt tüketimi dengesi, bu altı silindirli motorun BMW Twin Turbo Teknolojisini Hassas Direkt Enjeksiyon özelliği ile bir araya getiren temel tasarımı ve düzeni sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Bu nedenle bir kez daha, bu motorda kullanılan doğrudan yakıt enjeksiyonu teknolojisinin nitelikleri oldukça belirgin bir biçimde kendisini gösteriyor; silindir başlığı içerisinde valfler arasına, bujilerin hemen yanına yerleştirilen piezo enjektörleri son derece hassas dozda yakıt püskürtme ve temiz bir yanma prosesinin gerçekleşmesini sağlıyor.

Modifiye edilmiş bu altı silindirli ayrıca çok daha yüksek bir dayanıklılık ve sertlik elde etmek adına motor bloğundaki kendine özgü özellikler ile birlikte geliyor. BMW Z4 sDrive35is modelinin egzoz sistemi ise bu model için özel olarak geliştirilmiştir; uygun ses mühendisliği otomobile son derece kendine özgü ve tam anlamıyla etkileyici bir ses kimliği kazandırıyor.

BMW Z4 sDrive35is modeli ile aynı zamanda standart olarak bünyesinde M Aerodinamik Paketi ve konfor niteliklerinde herhangi bir kısıntı olmaksızın çok daha çevik bir karakter elde edebilme yolunda elektronik olarak yönetilen amortisörler kullanan adaptif M Süspansiyonu gibi özellikler barındıran bir M Spor Paketi sunuluyor. M Spor Paketi, aerodinamik bakımdan optimize edilen dış özellikleri ve kişiselleştirilmiş iç tasarımı ile otomobilin dinamik karakterini vurguluyor. Beş kollu tasarıma sahip olan ve farklı ebatlardaki ön ve arka lastiklerle bir araya getirilen özel 18 inç hafif metal jantlar BMW Z4 sDrive35is modelinin spor karakterini tamamlarken, 19 inç hafif metal alaşım jantlar ise bir seçenek olarak sunuluyor.

Roadster sahasındaki en değerli oyuncu: BMW Z4 sDrive35is

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑