Teknik Bilgiler

Published on Nisan 3rd, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BMW Örneğinde 50:50 Ağırlık Dağılımı

Hafif malzeme kullanımına ek olarak, aksların yerleşiminin yanı sıra bileşen paket ve parçaları da kusursuz ağırlık dağılımı için önemlidir. Uzatılmış ön aks ve kısa aks dışı mesafeler, iyi bir araç dengesine yönelik optimal gereklilik olan, BMW arkadan çekiş özelliğinin kullanılmasını sağlar. En ağır parçalar aracın ağırlık merkezine yakın yerleştirilmiştir. İyi dengelenmiş ağırlık dağılımı, bağımsız denge özellikleri, yüksek düzeyde çeviklik ve ağır yüklerde bile iyi çekiş gücü için gereken temeli sağlar. Tüm bunların Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ile bir araya gelmesi aracın en aşırı koşullarda bile kolaylıkla kontrol edilebilmesi anlamına gelir.

Yenilikçi işlem ve hafif bileşenlerin kullanımı, aracın ağırlığını azaltır ve 50:50 ağırlık dağılımına katkıda bulunur. Modele bağlı olarak, ön ve arka akslar ya da aracın ön kısmının tamamı alüminyumdan ve ısıyla şekillendirilmiş çelikten üretilir. Yüksek gerilme dayanımına sahip, son derece hafif malzemeler ve magnezyum içeren alaşımlar bağımsız motor parçaları için kullanılır. Kompozit karbon fiberden üretilmiş tavan (örneğin: BMW M3 Coupé) gibi daha hafif bileşenlerin bir arada kullanımı, gözle görülür şekilde daha iyi bir güç/ağırlık (bg başına kg miktarı) oranı oluşturur. Tasarruf edilen her kilogram çeviklik ve güvelik açısından ölçülebilir bir artışı temsil eder. Eşit olarak dağıtılmış ağırlığın sürüş keyfinin artması anlamına geldiği her virajda hissedilebilecektir.

Kaynak: “BMW.com.tr” web sitesi,  BMW Teknoloji Rehberi (Erişim Tarihi: 03/04/2014).

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑