Teknik Bilgiler

Published on Nisan 23rd, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

BMW neden arkadan itişli tahriki tercih etmektedir?

BMW’nin karakteristik çevikliği ve dinamik performansı sürüş keyfinin en önemli unsurlarıdır. Arkadan itişli sürüş, mükemmel performans için ideal itme gücü sağlayarak BMW karakterinin önemli bir parçasını oluşturur.

Araç dinamikleri için en iyi çözüm motorun önde ve çekiş kuvvetinin arkada olduğu standart çekiş modelidir. Bu görev bölümü, kullanımda manevra kabiliyeti, hareket ve konfor açısından olumlu etkiye sahiptir. Arkadan itişli sürüş, ağırlık dağılımının neredeyse %50’sinin ön aksta ve %50’sinin de arka aksta olduğu BMW karakteristiğine olanak tanır. Mükemmele yakın 50:50 ağırlık dağılımı, dengeli bir direksiyon hareketi sağlar.

Hızlanırken, dinamik aks yükü dağılımı, aracın ağırlık merkezindeki atalet kuvvetlerinden arka aksın daha fazla çekiş kuvveti alacağı şekilde etkilenir. Aracın ağırlığındaki herhangi bir artış arka tekerleklerin yükünü arttırır, böylece BMW’niz ne kadar fazla yüke sahip ise o kadar üstün yol tutuşuna sahip olur.

Normalde eşit boyutlu tekerlekler üzerindeki dengeli bir yük, yanal kuvvetlerin iki aks arasında eşit dağılımına izin verir. Çekiş gücünün direksiyon komutlarından ayrılması, itiş gücünde kayıp olmadan daha akıcı kullanım sağlar. Ayrıca, ön aksın aracın burnuna daha yakın yerleştirilmesine imkân sağlayarak göz alıcı uzunlukta aks aralığına olanak verir ve bununla birlikte gelişmiş yana yatma düzeltimine ve ses azaltımına katkıda bulunur.

Kaynak: “BMW.com.tr” web sitesi, BMW Teknoloji Rehberi (Erişim Tarihi: 03/04/2014).

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑