BMW 7 Serisi’nde kullanılan on iki silindirli motor - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BMW 7 Serisi’nde kullanılan on iki silindirli motor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
BMW 7 Serisi’ndeki on iki silindirli motor, bu segmentte teknolojik açıdan yeni bir çığır açmıştır. Bu motor, yirmi dört emme supabının açılma hareketini değişken olarak kontrol eden bir sistem olan Valvetronic sistemi ile birlikte çalışır. Bu sistem, yanma havasının hassas bir şekilde motorun içine akmasını sağladığından, yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını belirgin seviyede azaltır. Yüksek kompresyon oranına erişilmesine imkan veren doğrudan yakıt püskürtme sistemi, 327 kW (445 HP) seviyesinde azami motor gücü üretilmesini sağlar.
Bu püskürtme teknolojisinde emme manifoldlarına ihtiyaç duyulmaz, yakıt her silindire doğrudan püskürtülür ve yanmadan önce havayla karıştırılır, böylece altı litrelik hacme sahip geniş motor; güç, tork, yakıt ekonomisi ve emisyon kontrolü açısından tüm potansiyelini tam olarak yerine getirir. Motorun sahip olduğu dinamik sürüş nitelikleri; çift Vanos, sıvı soğutmalı alternatör veya motora yakın katalizörlü egzoz sistemi ve egzoz gazı resirkülasyonu gibi üstün teknoloji ürünü sistemler sayesinde yeni bir mükemmellik seviyesine ulaşmıştır.
 
 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑