Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 19th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bir aracın arazi aracı olduğuna nasıl karar verilir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

21 Ekim 2004 tarih ve 25620 sayılı Resmi Gazetede Sanayi ve Ticaret Bakanlığından yayınlanan Araç İmal, Tadil ve Montaj Hakkında Yönetmeliğegöre N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar araçlar arazi tipi araç olarak kabul edilir. Ayrıca en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar, en az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması olan ve tek araç için hesaplanan %30’luk bir eğimi tırmanabilen, yaklaşma açısı en az 25 derece, uzaklaşma açısı en az 20 derece, rampa açısı en az 20 derece, ön dingil altında alt açıklık en az 180 mm, arka dingil altında alt açıklık en az 180 mm ve dingiller arasında, alt açıklık en az 200 mm olası koşulundan en az beşini de yerine getirebilen M1 sınıfındaki motorlu araçlarda arazi aracı olarak kabul edilir.
N1 kategorisi araçlardan azami kütlesi iki tonu aşanlar ile N2, M2 veya M3 kategorisi araçlardan azami kütlesi 12 tonu aşmayanların arazi tipi araç sayılabilmesi için, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil olmak üzere, bütün tekerleklerinin eşzamanlı tahrikli olması veya şu koşulları yerine getirmesi gerekir. Bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil, en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, en az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması olan ve tek araç için hesaplanan %25lik bir eğimi tırmanabilen araçlar da arazi aracı olarak isimlendirilir. Ayrıca M3 kategorisi araçlardan azami kütlesi 12 tonu aşanlar ile N3 kategorisi araçların arazi tipi araç sayılabilmesi için bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil olmak üzere ya tekerleklerinin eşzamanlı tahrikli olması veya yönetmelikte detayları verilen özellikleri yerine getirmesi gerekir. Bir aracın arazi aracı olabilmesi için bu koşulları sağlaması gerekir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑