Aktif Diz Destekleme Sistemi: Bazı pasif emniyet sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bazı pasif emniyet sistemleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aktif Diz Destekleme Sistemi: Yolcu sınırlama sitemlerinin önemli bir parçası da, çarpışma sırasında vücudun alt kısımlarının enerjisinin absorbe edilmesi için kullanılan diz yastığıdır.
Kaza Sonrası Yangın Önleme Sistemi: Bu sistemin uygulamasına yönelik olarak, yanabilecek malzemelerin çarpma etkisiyle tutuşma riskini azaltmaya yardım etmek için potansiyel iç ve dış uygulama için yangın etkisini azaltma üzerine birçok araştırmalar sürdürülmektedir. Taşıt içindeki malzemelerin yanmaz malzemelerden olması ya da kaza anında taşıt içinde herhangi bir yangının olmaması için taşıt içine püskürtülen yangın söndürme sistemlerinin hemen hemen tamamlanması sağlanmaktadır.
Kaza Sonrası Acil Bilgi Sistemi: Bu ileri haberleşme sistemi, bir kaza durumunu gözlemleme etkinliğini içermekte ve acil bir duyuru (bilgi) servisine haber vermektedir. Örneğin GPS (Global Pozisyon Sistemi) ya da Acil Bilgi Sistemi, panodaki emniyet sistemlerinin izleme özelliklerini kullanarak hava yastığının konuşlandırılması vasıtasıyla çarpma şiddetini tanımlarken taşıt yerini haber vermektedir.
Kaza Sonrası Kolay Çıkış Sistemi: Taşıt içindeki insanların (sürücü ve yolcuların) taşıttan çıkmasını kolaylaştıracak ve kurtarıcı personelin taşıta girişini kolaylaştıracak özelliklerde olan bir sistem topluluğudur. Bu özellikler, otomatik olarak cam açılma özelliği ve otomatik olarak kapı açılma özelliğidir.
Kaza Sonrası Acil Aydınlatma Sistemi: Kaza yapan taşıt üzerine dikkati çekmek için otomatik olarak farlar, arka farlar, sinyaller ve diğer harici aydınlatmayı sağlayan aydınlatma sistemleri emniyet sisteminin bir özelliğidir. Bu özellik, özellikle geceleyin kaza yapan taşıtın görülmesine yardımcı olan bir sistemdir. Bu sistem, bölgedeki diğer taşıtların sürücülerini ikaz ederek olası bir ikinci kazanın oluşmasını engellemeye çalışan bir sistemdir.
Kaza Sonrası Elektrik Sisteminin Kesilmesi: Taşıtın elektrik sistemi, taşıt emniyeti ya da taşıt güvenliği unsurunu geliştirmek için kullanılması düşünülen bir sistemdir. Bu, sistemin ciddi bir kaza durumunda herhangi bir gereksiz elektrik akımını kesmeyi mümkün kılmaktadır. Böylece taşıtta bir yangının oluşma ihtimalini azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yardımcı olmayı sağlamaktadır.
Kaza Sonrası Yakıt Akışının Kesilmesi: Bu sistem, yakıt sızıntısının varlığını ya da tutuşabilir gazların varlığını ortaya çıkaran sensörler sayesinde otomatik olarak yakıt pompasını kapatır ve taşıtın içinde yangın ihtimalini azaltmak için motoru durdurur. Özellikle paneldeki sensörlerin ve elektronik kontrol sistemlerinin hareketi durdurularak taşıtta oluşabilecek yangın ihtimalinin ortadan kaldırılması sağlanır. 
 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑