Basınç ve sıcaklık dengeleyicili (self-compensation) akış sensörü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İnce film termal hızölçer esaslı kütlesel hava akış ölçerlerde karşılaşılan problemler artmaktadır. Pratikte algılanan gaz için sensörün çıkış sinyali sadece gazın termal özelliklerine bağlıdır. Teorik olarak akış ölçümünde düzensizliğin doğru telafi edilmesi için en azından akışkanın spesifik ısısı ve termal iletkenliğini kullanmak gerekir. Fakat bu yaklaşım herhangi bir termal akış sensöründe düzensizliğin tam telafisinin (kompozisyon basınç ve sıcaklık) on-line tespit edilmesi için mümkün değildir. 
Bu nedenle akış ölçer akışın termal özelliklerinin yanında basınç değişimine göre de düzensizliği telafi etmelidir.   Ana akışın ölçüldüğü bir akış sensörü ve küçük bir membran tarafından düşük akış titreşimlerine maruz kalan benzer özelliklerde ikinci bir sensörle oluşan bir sistemle iki sensör sinyalinin basit oranı tarafından sıcaklık ve/veya basınca göre düzensizliği telafi etmek mümkün olacaktır.
Motor giden havanın on-line ölçüldüğü modern motor kontrol sistemlerinde self compensation akış sensörlerinin kullanımı ile doğru hava-yakıt karışımının sağlanması mümkündür. Bu sensörlerin kullanıldığı motorlarda düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin yanında yüksek motor gücü elde etmek mümkün olacaktır. 
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir