Basınç ve sıcaklık dengeleyicili (self-compensation) akış sensörü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Basınç ve sıcaklık dengeleyicili (self-compensation) akış sensörü

İnce film termal hızölçer esaslı kütlesel hava akış ölçerlerde karşılaşılan problemler artmaktadır. Pratikte algılanan gaz için sensörün çıkış sinyali sadece gazın termal özelliklerine bağlıdır. Teorik olarak akış ölçümünde düzensizliğin doğru telafi edilmesi için en azından akışkanın spesifik ısısı ve termal iletkenliğini kullanmak gerekir. Fakat bu yaklaşım herhangi bir termal akış sensöründe düzensizliğin tam telafisinin (kompozisyon basınç ve sıcaklık) on-line tespit edilmesi için mümkün değildir. 
Bu nedenle akış ölçer akışın termal özelliklerinin yanında basınç değişimine göre de düzensizliği telafi etmelidir.   Ana akışın ölçüldüğü bir akış sensörü ve küçük bir membran tarafından düşük akış titreşimlerine maruz kalan benzer özelliklerde ikinci bir sensörle oluşan bir sistemle iki sensör sinyalinin basit oranı tarafından sıcaklık ve/veya basınca göre düzensizliği telafi etmek mümkün olacaktır.
Motor giden havanın on-line ölçüldüğü modern motor kontrol sistemlerinde self compensation akış sensörlerinin kullanımı ile doğru hava-yakıt karışımının sağlanması mümkündür. Bu sensörlerin kullanıldığı motorlarda düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin yanında yüksek motor gücü elde etmek mümkün olacaktır. 
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑