BAS sistemi fren mesafesini kısaltır mı? - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BAS sistemi fren mesafesini kısaltır mı?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Fren destek sistemi, acil durumlarda frenleme kapasitesinin azami seviyeye çıkarılmasını ve fren mesafesinin kısaltılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Sistem, fren pedalına uygulanan kuvveti ölçen bir sensör vasıtasıyla acil durumu, kuvvetin uygulanma biçimine göre tespit eder. Sistemde bulunan bir amplifikatör, sürücünün uyguladığı basıncın yanında fren devresine ilave basınç uygulayarak fren gücünün çok çabuk olarak azami seviyeye ulaşmasını sağlamaktadır. Diğer yandan fren destek sistemi, eşzamanlı olarak kilitlenmeyi önleyici sistemin (ABS) azami kapasitede çalışmasını sağlayarak taşıtın frenleme mesafesini kısaltmaktadır.
· Fren destek sistemi kim tarafından kullanılırsa kullanılsın, acil durumlarda frenleme kapasitesinin maksimum düzeyde kullanılması ile fren mesafesini kısaltmaktadır.
Acil fren durumunda, sürücülerin yarısından fazlası optimum düzeyde bir yavaşlama sağlayamayacak şekilde fren pedalına basmaktadır. Bu durumlarda pedal çok erken bırakılmaktadır. BAS sistemi bu nedenleri ortadan kaldırarak frenleme potansiyelini etkili olarak kullanmaktadır.
Fren destek sistemi, fren pedalına uygulanan kuvveti ölçen bir sensör vasıtasıyla acil fren durumunun tespit edilmesine imkan tanır. Bir amplifikatör, sürücünün uyguladığı basıncın yanında fren devresine ilave basınç uygular. Bu da frenin tüm gücünün çok çabuk olarak en üst seviyeye ulaşmasına ve ABS’nin maksimum kapasitede çalışmasına imkan sağlar.
 
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑