Teknik Bilgiler

Published on Ocak 15th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Araçların gösterge hızı ile gerçek hız neden farklıdır?

Kilometre/Hız göstergeleri, gerçek hızdan biraz daha büyük gösterecek şekilde dizayn edilirler. Bu durum; aşınma oranına, lastiğin yuvarlanma çevresi toleransına, profil tasarımına ve kaymaya bağlı olarak değişir. EC 75/443 direktifine göre aracın gerçek hızı 120 km/h iken gösterge hızı 136 km/h, aracın gerçek hızı 180 km/h iken gösterge hızı 202 km/h ve aracın gerçek hızı 240 km/h iken gösterge hızı ise 268 km/h olabilmektedir.
Ayrıca hız göstergeleri modüler olarak dizayn edilir. Bunun anlamı aynı marka içerisinde farklı modeller için farklı hız göstergeler üretilmez (bazı marka ve belli modeller için fren balataları, yağ filtreleri vb olduğu gibi). Yani aracın göstergesindeki 260 km/h’lik düzenleme olması demek o aracın 260 km/h hız yapacağı/yapabileceği anlamına gelmez.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑