..."/> Araçlardan kaynaklanan CO2 emisyonlarının azaltması üzerine… - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mart 29th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araçlardan kaynaklanan CO2 emisyonlarının azaltması üzerine…

 
 
Teorik olarak benzinli bir motorda tam bir yanma sağlandığında egzozdan çıkan zararlı maddeler azalmaktadır. İdeal yanma ortamında açığa yalnızca CO2 (karbondioksit) ve H2O (su) çıkmaktadır. Her iki maddede toksik açıdan zehirli değildir. Ancak karbondioksit, sera etkisine (greenhouse effect) sahip bir gazdır. Küresel ısınma yani sera etkisi dediğimiz olay atmosferin ısınmasıdır. Fosil yakıtların kullanılmasıyla meydana gelen karbondioksit gazının teknik olarak ortadan kaldırılması imkansız olduğundan tek çıkar yol azaltılmasıdır.
Avrupa’da 2008 yılı itibariyle otomobillerde CO2 emisyon hedefi, ortalama 140 g/km olarak ön görülmüş durumda. Bu amaca yönelik olarak otomotiv firmaları çok sıkı çalışmalar yürütmekte. Bu çalışmalardan biride motorların kendi hacmine göre daha büyük hacimli bir motor gibi davranması çalışmaları. Bu çalışma hem yakıt tüketimini hem de yakıt tüketimine bağlı sera etkisi oluşturan CO2 emisyonlarının azaltılmasını hedeflemek amacıyla yürütülmektedir. Diğer çalışmalar ise; bioteknoloji kullanımı ile gerçekleştirilen etanol üretimi, güneş pilleri, hidrojenin kullanılması, yakıt hücresi çalışmaları vs.
Düşük karbonlu yakıtların maliyeti konvansiyonel yakıtlardan daha yüksektir. Hibritler, sera etkisini azaltan emisyon seviyelerinden dolayı ulaşım sektöründe en düşük maliyetli alternatiflerdir.
Özetle dünya hepimizin. Daha ferah ve yaşanabilir bir dünya için çevreye daha duyarlı araç üretimini teşvik edecek uygulamaları destekleyelim. Ayrıca aracımızı çevreci bir mantaliteyle kullanalım. Bu bir insanlık vazifesidir diye düşünüyorum. Abdullah DEMİR/14.07.09
 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑