Teknik Bilgiler

Published on Ekim 14th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araçlardaki veri saklama modülleri

Aracınızda bulunan çok sayıdaki elektronik komponentte aracın durumu, olaylar ve hatalarla ilgili teknik bilgileri saklayan veri saklama modülleri mevcuttur. Genelde, bu teknik bilgiler parçaların, modüllerin, sistemlerin veya çevrenin durumlarını belgelemektedir:

  • Sistem komponentlerinin çalışma durumları (örn. dolum seviyeleri)
  • Aracın ve komponentlerinin durum mesajları (örn. tekerlek devir sayısı / dönme hızı, yavaşlama, yanal ivme)
  • Önemli sistem komponentlerinde işlev hataları ve arızalar
  • Belirli sürüş durumlarda aracın davranışı (örn. bir hava yastığının açılması, denge düzenleme sisteminin etkinleşmesi)
  • Çevresel koşullar (örn. sıcaklık)

Bu bilgiler sadece teknik verilerdir ve hataları tespit edip düzeltmek ve aynı zamanda aracın optimum bir şekilde çalışmasını sağlamak için yardım ederler.

Bu bilgilerle aracın sürüldüğü rota gibi hareket profilleri oluşturulamaz. Servise gidildiğinde (örn. Onarım çalışmaları, servis işlemleri, garanti durumu, kalite güvencesi) servis ağında (üretici de dahil) çalışanlar özel arıza teşhis aletleri kullanarak bu olay ve veri saklama modüllerindeki teknik bilgileri okuyabilirler. Gerektiğinde, bu konuda yetkili teknik servilerde daha geniş bilgi alınabilir. Bir hata giderildikten sonra bu bilgi hata saklama modülünden silinir veya daimi olarak üzerine yazılır.

Aracı kullanırken, başka bilgilerle (kaza raporu, araçta hasar, şahitlik durumu vb.) bağlı olarak bu teknik bilgiler belirli bir kişiye ilişkilendirilebilir – olasılıkla bir ekspertiz için. Müşteri ile sözleşme üzerinde anlaşılan ek işlevler (örneğin, acil durumlarda aracın yerinin tespit edilmesi) belirli araç bilgilerinin araçtan iletilmesine izin verir.

Kaynak: El kitabı – Insignia, Ağustos 2012.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑