Elektronik kontrollü araçlar arası güvenli..."/> Araçlar arası güvenli mesafe kontrol sistemleri - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mayıs 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araçlar arası güvenli mesafe kontrol sistemleri

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Elektronik kontrollü araçlar arası güvenlik mesafe uyarı ya da kontrol sistemlerinde, hareket halindeki iki aracın birbirlerine yaklaşma mesafesi kontrol altında tutularak, sürücünün iradesi dışında bu mesafenin sürekli korunması ve gereksiz hatalardan doğan kazaların azaltılması hedeflenmiştir. Kaza oluşumunu engellemeye yönelik olan bu sistem aktif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden birisidir.
Günümüzde seyir halindeki araçların birbirleri arasındaki güvenlik ya da takip mesafelerini kontrol eden sistemlerin en yaygın olanları radar kontrollü sistemlerdir. Fakat yapısal olarak tüm güvenlik mesafesi kontrol sistemleri benzer özellikleri taşırlar.
Bu sistemlerde aracın önüne yerleştirilen bir sensör (radar, mesafe ölçer vb.) öndeki araç veya nesne ile aradaki mesafeyi denetleyerek, mesafe ihlali söz konusu ise sürücü bir ikaz lambası ya da sesli ikazla uyarılır.
Bu alanda son yıllarda daha gelişmiş sistemler uygulamaya konulmuştur. Bu sistemler sadece sürücüyü lamba veya sesle uyarmak değil aynı zamanda araç kumandasına müdahale eden sistemlerdir. Bu müdahale güvenlik mesafesi ihlalinde gazı otomatik olarak kesme, risk devam ediyorsa (gaz kesilmesine rağmen araç öndeki araca ya da cisme yaklaşıyorsa) fren sistemini devreye sokma şeklindedir.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑