Aracın sürüş yüksekliğinin (ride height) arttırılmasını tavsiye eder misiniz?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Öncelikle sizlere teşekkür ederim. Birçok haberinizi ve yorumunuzu takip etmekteyim. Benim sorum şu; benim sıradan bir aile aracım var. Aracımı kullandığım yerde yol şartları çok kötü. Bu nedenle çoğu zaman aracın altını vurmaktayım. Altında muhafazası mevcut. Ancak kulaktan duyduğum kadarıyla bu hareketli süspansiyon veya amortisörler varmış, yani aracı istediğim zaman yükseltip istediğim zaman alçaltabiliyormuşum. Böyle bir şey var mı? Varsa Ankara’da yaptırabilmeğim bir yer var mı? Ne kadar sağlıklı olur, bunları aracın kendi servisinde yaparlar mı? Şimdiden çok teşekkürler…

Sayın Turgay Bey,

Aracınızın marka ve modelini belirtmemişsiniz… Bundan dolayı aracınıza özgün bilgi vermem güçleşiyor. Ancak genel yorumlamalarla sorunuza yanıt vermeye çalışalım. Yükseklik ayarlı süspansiyon sistemleri uygulaması genel olarak yapılabilir. Eğer aracınızın model yılında böyle bir özellik opsiyonel olarak sunuluyorsa yetkili serviste yaptırma olasılığınız daha yüksek. Ancak bu tür uygulamaların sonradan yaptırılmasının birçok sakıncası vardır. Ondan dolayı bu tür uygulamalardan kaçınmak gerekir. Yinede konu hakkında bir iki bilgiyi sizinle paylaşalım…

Aracın yüksekliğinin arttırılmasıyla aracın engebeli/tümsekli yollarda altının yere vurmasının kısmen önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu tür uygulamalarda daha yumuşak yaylar da kullanılabilir.

Aracın sürüş yüksekliğinin (ride height) arttırılması ağırlık transferini arttırır, azaltılması ise ağırlık transferini azaltır. Aracın sürüş yüksekliğin arttırılmasında yay oranı (spring rate) dikkate alınmalı. Çünkü ağırlık transferlerinde yayların sertliği/yumuşaklığı vs. belirleyici rol oynamaktadır. Bu uygulama ile aracın hem frenlemelerde ağılık transferi artmış hem de hızlanma ve viraj dinamiği değişmiş olur.

Aracınızı bozuk zeminli yollarda kullanıyorsanız ön kestirimli sürüş yapmalısınız. Ayrıca yerden açıklığı daha yüksek olana uygun bir aracı da tercih edebilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir