Yakıt besleme hızı araç hızına bağlı o..."/> Araç hız sensörü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araç hız sensörü

Yakıt besleme hızı araç hızına bağlı olarak değişir. Eğer sürücü düşük hızda gaz pedalına sonuna kadar basarsa, durum daha yüksek çıkışı gerektirebilir. Ayrıca, araç yüksek hızda ise, yüksek hızda sürüş gereksinimi olarak nitelenebilir. İki çeşit hız sensörü vardır. Bunlar; Reed siviç tipi sensör hız gösterge­sine ve Hall tipi sensör ise hız göstergesi hareket dişlisine takılmıştır.
Reed siviç tipi sensör çıkış dişlisinin bir dönüşünde 4 atım sinyali üretir. Reed siviç 5 V ECM güç beslemesini keserek üretilen hız sinyalini atım sinyaline dönüştürür. Daha sonra ECM, rölanti hızı ayarı için kullanılacak atım sinyalini alır.
Hall sensör tipi aracın rölantide veya sürüş sırasında olup olmadığını algılar. Akım geçince 0,5 V, Hall sensör çalışmadığında 12 V sinyal alarak araç hızını algılar. Kısaca, yük algılama işlevi yapar.
Özellikle otomatik şanzımanlı araçlarda araç hız sensörü arızalı ise araç durduğunda motorun çalışması durabilir ve dolayısıyla daha dikkatli kontrol gerekebilir. Ayrıca, Hall sensör tipleri modele göre farklı atım sayılarına sahiptir ve dolayısıyla aynı özelliğe sahip sensörün kullanıldığından emin olun.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑