Araç hız sensörü kablosunda bir devre kesi..."/> Araç hız sensörü kontrol prosedürü - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Eylül 5th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araç hız sensörü kontrol prosedürü

Araç hız sensörü kablosunda bir devre kesilmesi veya kısa devre mevcut ise aracı durdurmak için yavaşlatırken motor durabilir. Bundan dolayı soket bağlantısı ve kablonun kısa devresi veya devre kesikliği kontrol edilmelidir. Bundan dolayı osiloskopu kullanarak sinyali analiz etmek gerekir. Frekansın, periyodun ve belirtilen voltaj değerinin normal şekilde oluştuğunu kontrol edin. Araç hızı değişimi ile orantılı olarak frekansın arttığını kontrol edin. Açık ve kapalı durumda giriş voltajının ve şasilemenin normal şekilde oluştuğunu kontrol edin. Reed sivic tipi için hız sensörü giriş voltajı 5 V'tur. Hall sensörü tipi için ise 12 V'tur.
Araç hızı artarken hız sensörü çıkış frekansı artar. Şasi voltajı algılanması için voltaj 400 mV'tan az olmalıdır. Değil ise hız sensörünün ve ECM'nin hasarlı şasilenmesini kontrol edin.
Arıza Belirtisi:
Rölanti esnasında motor arızası,
Motoru çalıştırırken veya aracı durdurmak için yavaşlatılırken, araç ani olarak sarsılır ve motor durur.
Motorda zayıf hızlanma.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑