Bir akünün elektrik gücü, düşük tüketi..."/> Akünün yavaş boşalma kapasitesi - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 12th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akünün yavaş boşalma kapasitesi

Bir akünün elektrik gücü, düşük tüketimli yükler için kullanıldığında, yavaş boşalma kapasitesi diye adlandırılır. Yavaş boşalma kapasitesi, tam dolu bir aküden çekilebilecek, kullanılabilir elektrik gücü miktarı olarak tanımlanır, yani terminal vol­tajı son boşalma voltajına ininceye kadar (12 voltluk bir akü için 10,5 V) sabit bir hızda yavaş boşalmasıdır. Yavaş boşalma kapasitesi amper­-saat olarak ölçülür. Bu, aküden çekilen akım ile (amper) boşalma zamanını (saat) çarpa­rak hesaplanır. Ah = A x h
Örnek: Tam dolu bir aküden devamlı olarak 5,6 amper akım çekildiğini ve son boşalma voltajına (10,5 V) 5 saatte düştüğünü varsayalım. Bunun anlamı nedir? Bu akü 5,6 amperi 5 saat boyunca vere­bilmektedir. Böylece akü kapasitesi 28 Ah (5,6 A x 5 h) olarak belirlenir.
Kaynak: Toyota Eğitim Kitabı “Elektriğin Temelleri” Bölüm 14 ve Step 2 kitabından derlenmiştir.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑