Akü teknolojisi - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 31st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akü teknolojisi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Elektrikli araç teknolojisinin geleceğinin büyük ölçüde akü teknolojisinin geleceğine bağlı olduğu görülmektedir. Elektrik enerjisinin depolanmasında bu güne kadar meydana gelen gelişmeler, elektrikli araçların tahrik gereksinmesini istenen biçimde karşılayacak şekilde oluşabilmiş değildir. Akü teknolojisinin elektrikli araçlara uygun olması için aşağıdaki ölçütlerin yüksek değerlerde olması gerekmektedir. Bunlar;
enerji yoğunluğu (Wh/kg),
güç yoğunluğu (W/kg),
doldurulma güç yoğunluğu (W/kg),
ömür veya toplam çevrim sayısı,
birim maliyet (Wh enerji başına ilk yapım maliyeti (USD/Wh).
Enerji yoğunluğu kısaca depolanabilen enerjinin göstergesi olup, birim ağırlık için akülerin ne kadar süreyle enerji verebileceğini gösterir. Güç yoğunluğu ise akünün anlık enerji verebilme yeteneğinin bir göstergesidir. Akünün ömrü denildiğinde, dolma ve boşalma olarak tanımlanan bir tam devinimden en çok kaç defa tekrar edilebileceği anlaşılır. Akünün birim maliyeti depolanan enerjinin maliyeti demektir. Bunlara ek olarak, Wh/hacim, sıcaklık ve titreşim gibi ortam koşullarına dayanıklılık, güvenirlik, patlama, yanma risk ve mukavemeti gibi büyüklükler de akü teknolojilerinin karşılaştırılmasında göz önüne alınan parametreler arasındadır.
Kaynak: R. Nejat Tuncay ve Özgür Üstün’ün yazmış olduğu “Otomotiv Elektroniğindeki Gelişmeler” konulu makalesinden derlenmiştir (Derleme Tarihi: 18/05/2011).
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑