Teknik Bilgiler no image

Published on Temmuz 13th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akü kutup başlarının temizlenmesi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Kontak anahtarını OFF (Kapalı) konuma çevirin ve kontak anahtarını çıkartın.
Bir anahtar kullanarak akü kablo kelepçelerini gevşetip kutup başlarından ayırın. İlk önce, mutlaka negatif (-) kutup başını ayırın.
Fırça veya bir kutup başı temizleme aleti ile kutup başlarını temizleyin.
Akü kutup başlarının korozyonlu olduğunu gösteren beyaz veya mavimsi toza karşı kontrol edin.
Sodyum bikarbonat ve su karışımı ile korozyonu temizleyin. Sodyum bikarbonat ve su karışımı, kaynar ve kahverengiye döner.
Kaynama bittiğinde, karışımı normal su ile yıkayın ve aküyü bez veya kağıt havlu ile kurulayın.
Pozitif (+) kutbu, sonra negatif (-) kutbu bağlayın ve sıkın. En son, mutlaka negatif (-) kutup başını bağlayın.
Terminallerin gelecekte tekrar paslanmaması için vazelin veya terminal gresi ile kaplayın.
Dikkat: Kabloları aküye yeniden takarken, kelepçelerin yerine iyice oturduğundan emin olun, sonra cıvataları sıkarak kelepçelerin sıkılanmasını sağlayın. Kırmızı kabloyu akünün pozitif (+) kutup başına, siyah kabloyu da akünün negatif (-) kutup başına bağladığınızdan emin olun. Araç akü kablolarının yanlış kutup başlarına takılması kişisel yaralanmalara veya aracınıza zarar verebilir.
Önemli Not: Yeniden bağlama sırasında, ilk önce akünün pozitif (+) kutup başını bağlayın, ayırma sırasında ise, ilk önce akünün negatif (-) kutup başını ayırın.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑