Aktif gergili emniyet kemerleri esasen hava ya..."/> Aktif gergili emniyet kemeri + hava yastığı (SRS) - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Mayıs 16th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Aktif gergili emniyet kemeri + hava yastığı (SRS)

Aktif gergili emniyet kemerleri esasen hava yastığı olmadan da kullanılabilen sistemlerdir. Bilindiği gibi emniyet kemeri, özellikle önden çarpmalarda sürücü veya yolcuların ani yavaşlama ivmesi sonucu oluşan kinetik enerji nedeniyle öne fırlayıp direksiyon, torpido, cam vb. noktalara çarpmaları önlemek ve vücudu koltuğa bağlı tutmak için kullanılır. Bu durum klasik emniyet kemerlerinde kemerin esnemesi nedeniyle tam olarak engellenememektedir. Aktif gergili emniyet kemerinde ise önden çarpma esnasında emniyet kemeri bir miktar gerilerek sürücünün koltuktan uzaklaşmasını engeler. Hava yastığı bulunmayan aktif gergili emniyet kemerleri mekanik uyarma sistemlerine sahiptir ve mekanik ya da gazlı sistem şeklinde araçlarda kullanılmaktadır. Burada çalışma mekanizması aynı olduğundan, hava yastığı ile birlikte kullanılan aktif gergili emniyet kemeri anlatılmaktadır.
SRS (Supplemental Restraint System), önden çarpmalarda aktif gergili emniyet kemerinin hava yastığıyla ortaklaşa çalışmasını sağlayan bir ek destek sistemidir. Bu tür sistemlerde kullanılan mekanik veya gazlı gergi mekanizmalarının gerdirme mekanizmaları birbirine benzer.
Aktif gergi sisteminde, elektronik kontrollü gerdirme mekanizması, darbe sensörü sinyal ürettiğinde ya da ECU'de emniyet kemeri gergi mekanizmasının çalıştırılması için programlanmış sınır değer aşıldığında aktif hale geçer. Darbe sensörleri genelde iki tiptir. Her iki sensörün yapısındaki mantık aynıdır. Darbe sensörleri araç içinde monte edildikleri noktalara göre farklı yavaşlama ivmelerinde (2g ile 12g arası) aktif hale gelir yani sinyal üretirler. Bu sensörler, içindeki bir kütlenin çarpma şiddetiyle kazandığı kinetik enerjiyle hareket etmesi ve elektrik devresini kapatması (yani akım geçişini sağlaması) esasına göre çalışır. Sensörün akım geçişini sağlamasıyla gaz jeneratörü patlatılır ve oluşan gaz basıncı pistonu silindir içerisinde yukarı doğru iter. Pistona bağlı bir tel vasıtasıyla da emniyet kemeri makarası piston kursuyla orantılı olarak sarılarak kemerin gerdirilmesi sağlanır.
Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑