Aktif egzoz susturucusu - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ağustos 2nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Aktif egzoz susturucusu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Egzoz borusundaki akışın kontrolü, akış içersine yerleştirilen bir valf vasıtasıyla gerçekleştirilir. Valfin direnci bir dış sinyal tarafından sürekli olarak değişir. Akış içersine yerleştirilen valf basınç düşmesine neden olur. Aktif gürültü valfi, valf direncinin değişimi sayesinde dalgalanan basınca rağmen sabit hacimli bir akışın oluşmasını sağlar. İçten yanmalı motorlarda olduğu gibi bir hız kaynaklı hacmin içersine aktif valfin montajı bir kapasitif element yok ise herhangi bir etkiye sahip değildir. Bir hacim veya kanal kapasitif element olarak tanımlanabilir. 
İçten yanmalı motor bir hacim hız kaynağı olarak hareket eder. Egzoz hattına, C kapasitesine sahip bir
hacim ve değişken direnci R(t) ile bir regülasyon valfi bağlanır. Kaynaktan çıkan akış zamana bağlı direnç ve hacim kapasitesi üzerinde bölünür. Bu durumda, direnç boyunca akış dalgalanması sıfır olana kadar kontrolöre ait valf direnci değişim gösterir. Bu basit durumdan iki önemli sonuç ortaya çıkar. Birincisi hacim hız kaynağının akışını, hacim-valf balansı tarafından sürekli olarak kontrol etmek mümkündür. İkincisi R0 direncinin secimi, R(t) direncinin daima pozitif değerde kalması şartı ile seçilebilir. Bu R0 direnci motor enerji kaybının minimum olduğu değerde optimumdur. 
Kaynak: Habib Gürbüz, İsmail Hakkı Akçay ve Ali Öz’ün “İçten Yanmalı Motorlarda Çalışma Nokta Kontrol Metodu ile Yanma Kontrolü” [Taşıt Teknolojileri Elektronik Dergisi (TATED) Cilt: 1, No: 2, 2009 (31-49)] konulu makalesinden derlenmiştir.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑