Teknik Bilgiler

Published on Aralık 17th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akıllı Lastik Teknolojisi: Run Flat Lastikler

Run Flat teknolojisi ile üretilen lastikler sayesinde içindeki havayı yitirmiş patlak bir lastikle bile aracınızın kontrolünü tamamen koruyarak güvenli bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

 

Üstün Yol Tutuş Değerleri: Run Flat lastiklerde kullanılan güçlendirici materyaller güvenliğin yanı sıra araçlara sportif kullanım sunacak ve direksiyon hareketlerine en kesin cevabı verecek şekilde geliştirilmiştir.

Örnek Gösterilecek Konfor: Daha hafif ve esnek kuşak paketi, daha ince güçlendirilmiş yanak yapısı ile en iyi standart lastiğe eşit düzeyde konfor sunmaktadır.

Tutarlı Performans: Özel karkas yapısı lastik normal hava basıncındayken optimum performansı almak için oluşturulmuş olup hava basıncı düştüğünde sürüş emniyetinden ödün vermeyecek şekilde esneklik göstermektedir.

Standart lastikler hava kaybettiğinde jant lastiğin yanağına basınç uygulamaya başlar. Fazlasıyla hava kaybetmiş ya da patlamış bir lastik hızla ısınır ve jantın yanağa yaptığı basınçla birleştiğinde lastiğin yapısal özellikleri bozulacak ve zarar görecektir. Bu lastik yanağının parçalanmasına veya lastiğin janttan fırlaması gibi tehlikelere yol açabilir.
Run Flat lastikler tarafından sunulan aracın devamlı hareket halinde olabilme garantisi lastiğin kendi kendini destekleyen yanak yapısından gelmektedir. Bu yüzden lastiğin yanakları basınç yokluğunda oluşan tüm yanal ve yatay yükleri dengeleyebilmektedir.

Kaynak: Pirelli Web Sitesindeki Run Flat Lastikleri isimli yazıdan derlenmiştir.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑