Aerodinamik direnç katsayısının sembolü Cd, Cx ya da Cwden hangisidir?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aerodinamik direnç katsayısı, bir aracın dış formu sebebiyle düzgün doğrusal akım içinde oluşturduğu süreksizlik ve girdaplar gibi hava hareketlerinin sonucu ortaya çıkar. Dış form itibariyle araç ne kadar pürüzsüz olursa direnç katsayısı ve buna bağlı olarak direnç kuvveti de o derece küçük olur. Direnç katsayısının azaltılabilmesi için araç formları gün geçtikçe aerodinamikteki adıyla damla formuna benzetilmeye çalışılmaktadır. Damla formunun özelliği doğrusal akımda bilinen en az pürüzlülüğe sebep olan yapı olmasıdır.

Gelelim aerodinamik direnç katsayısının sembolüne? Fransızcada ‘Cx ve Almancada ise Cw olarak sembolize edilir. Geçerli olan sembolik ifade Cddir. Cd = D/(0.5 pAV2)

“Light and Heavy Vehicle Technology”kitabından bir alıntı:

[The popularly quoted ‘drag coefficient or ‘Cd value (also known as ‘Cx and ‘Cwvalues in France and Germany respectively), is used as a measure of how successful a manufacturer has been in producing a low drag body shape. The Cd value is non-dimensional and may be expressed as : Cd = D/(0.5 pAV2). Where D is the aerodynamic drag force (N) measured in a wind tunnel, p is the density of air (kg/m3), A is the frontal area in terms of the greatest cross-sectional area of the body (m2) and V is the vehicle speed (km/h)]

Referans: M.J. Nunney, Light and Heavy Vehicle Technology, Fourth edition 2007

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir