Teknik Bilgiler

Published on Ağustos 20th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

AB ülkeleri içerisinde taşıma sektöründen kaynaklanan emisyonlar

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yıllardır gerek ülkemizde gerekse dünyanın diğer ülkelerinde yeni ve alternatif enerji kaynakları ile mevcut enerji kaynaklarından maksimum istifade yolları araştırılmaktadır. Çünkü yakın bir gelecekte dünyamız ciddi bir petrole dayalı enerji sıkıntısı içine düşecek, ihtiyaçlarımıza cevap veremez hale gelecektir. Dünyanın karşı karşıya kaldığı bir diğer sorun ise kirletici gazların oluşturduğu küresel ısınma tehdididir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre 2005 yılında AB ülkeleri içerisinde kirletici gazların %27’si taşıma sektöründen kaynaklanmaktadır. Taşıma sektöründe kirletici emisyonların %0,6’sı demiryolu taşımacılığı, %2,7’si deniz taşımacılığı, %10,2’si havayolu taşımacılığı ve %32,7’si de karayolu taşımacılığından kaynaklanmaktadır.

Kaynak: C. Öner ve B. Tanyeri’nin “LPG Kullanılan Buji ile Ateşlemeli Bir Motorda Yakıt Tasarruf Cihazının Egzoz Emisyonları Üzerindeki Etkisi” (6th International Advanced Technologies Symposium, IATS’11), 16-18 May 2011, Elazığ, Turkey) konulu makalesinden derlenmiştir.

demiryolu taşımacılı, deniz taşımacılığı, havayolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığından

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑