Türkiyede bazı sürücüler onu pek kullanışlı bulmasa ve takmamayı ..." /> 3 noktalı emniyet kemeri 50 yaşında - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 16th, 2009 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

3 noktalı emniyet kemeri 50 yaşında

İnsan ve otomobili birarada tutan kemer, kaza anında yolcuların hareketini engellemekte ve otomobilde yolcuları yerinde tutarak, kabin içinde savrulması veya daha karmaşık kaza senaryolarında araç dışına fırlama riskini yok etmekte. 50. yılını kutlayan 3 noktalı emniyet kemeri, halen otomobilin en önemli güvenlik unsuru olarak biliniyor ve kemer kullanımı, trafik kazalarında ölüm veya ağır yaralanma riskini neredeyse yüzde 50 azaltıyor.
Volvo mühendisi Nils Bohlin, üç noktalı emniyet kemerini bugünkü tasarımına ulaştıran kişi olarak tarihe geçmiş durumda. Bohlin, bu buluşunu 1950li yılların sonlarına doğru gerçekleştirmiş ve 13 Ağustos 1959da, dünyanın ilk standart 3 nokta emniyet kemerli otomobili olan Volvo PV544, İsveçin Kristianstad şehrindeki bayiye teslim edilmiş. Volvo, bu yeni buluşu için “açık patent“diye bilinen ve isteyen herkesin tasarımını ücretsiz kullanabileceği bir şekilde patent alarak, diğer otomobil üreticilerinin de yaygın olarak bu sistemi kullanabilmesinin önünü açmış.
1930larda, Amerikalı doktorların baskısıyla görülmeye başlayan “otomobillerde emniyet kemeri” uygulaması, o yıllarda pek etkin koruma sağlamıyordu. Nitekim iki noktalı kucak tipi kemer en yaygın çözümdü ve yeterli değildi. 3 noktalı emniyet kemerinin farklı biçimleri kullanılsa da, bu kemerler yüksek hızlarda pek etkin olamıyordu. Nils Bohlinin üç noktalı tasarımındaysa sistem bir kucak kemeri ve diyagonal vücut kemerinden oluşmaktaydı. Kemer kayışları koltuk yanında aşağıya tutturularak kemerin ucu yere bakacak şekilde bir V çizmekteydi. Bu sayede kemerin pozisyonu bozulmamakta ve yük altındayken de kıpırdamamaktaydı. Bugün, aynı prensip halen geçerliliğini koruyor.
 

Kaynak: Bazılarımız pek takmasa da, emniyet kemeri 50 yaşında!”, Milliyet Internet Sitesi,9.10.2009.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑