2010un gözde otomobilleri

İndirim teşviki olsun olmasın yeni modeller ve yeni kampanyalarla kıran kırana bir yıl Türkiye’yi bekliyor. Bu marka ve modeller arasında; Hyundai Accent Era ve i20, Volkswagen Polo ve Golf 1.6 TDI, Fiat Fiorino ve Punto Evo, Ssangyong Actyon Sports, Ford Fiesta ve Ranger, Land Rover, Mercedes-Benz C 180 K, Peugeot 206 Plus, Chevrolet Cruze, Kia Sorento, Opel Insignia, Renault Megane ve Fluence, Ferrari 458 Italia, Opel Astra, BMW X1, Infiniti ve Nissan Qashqai geliyor.
Hyundai Accent Era ve i20: Geçen ay Türkiye’nin en fazla satılan binek otomobili olan Hyundai Accent Era, başarısını 2010’da da sürdürebilir. Uygun fiyat avantajıyla ön plana çıkan bu otomobil özellikle ticari taksi kullanımına çok uygun. Kısa bir süre önce makyajlanan araç aileler tarafından da beğenilerek tercih ediliyor. Koreli markanın Türkiye’de üretmeye başlayacağı diğer model olan i20 de 2010 yılının yıldız modelleri arasında yer alabilir.
Volkswagen Polo ve Golf 1.6 TDI: Volkswagen’in geçen günlerde satışa sunduğu yeni Polo, küçük sınıf araçlar arasında öne çıkabilir. Modern tasarımı ve artan kalitesiyle beğeni toplayan araç, küçük sınıftaki en yeni modellerden biri olması sebebiyle dikkat çekici satış rakamlarına ulaşabilir. Markanın diğer bir modeli olan Golf de, 1.6 litrelik yeni turbo dizel motor seçeneğinin etkisiyle satışlarını arttırabilir.
Fiat Fiorino ve Punto Evo: Hafif ticari sınıfının en fazla satılan modeli olan Fiat Fiorino bu özelliğini 2010’da da devam ettirebilir. Özellikle küçük işletmeler tarafından tercih edilen bu otomobil, şık tasarımı ve düşük hacimli motorlarıyla ön plana çıkıyor. Markanın önümüzdeki aylarda satışa sunulacak olan diğer yeniliği Punto Evoda yılın yıldızları arasında görülebilir.
Ssangyong Actyon Sports: Koreli SsangYong markasının Actyon Sports modeli ülkemizin en fazla satılan 4×4 aktarmaya sahip, otomatik şanzımanlı pick-up’ı olmayı başardı. Farklı tasarımı, konfor seviyesi ve zengin donanım özellikleriyle dikkat çeken araç, satış başarısını 2010’da da devam ettirebilir.
Ford Fiesta ve Ranger: Ford’un küçük sınıf modeli Fiesta genç tasarımı, ekonomik motor seçenekleri ve sportifliğiyle başarılı satış rakamlarına ulaşıyor. Markanın kinetik tasarım anlayışı çerçevesinde yepyeni bir görünüme bürünen bu araç, gençlerin ve genç ailelerin dikkatini 2010 yılında da çekmeye devam edebilir. Markanın kısa bir süre önce sunduğu makyajlı Ranger modeli pick-up sınıfının beğenilen seçeneklerinden biri olabilir. Aracın özellikle maceracı bir kimliğe sahip olan Wildtrak versiyonu dikkat çekici.
Land Rover: Lüks arazi araçlarında Land Rover modellerinin ön plana çıkacağını söyleyebiliriz. Bunun en önemli sebebi markanın Range Rover, Range Rover Sport ve Discovery modellerinde kapsamlı bir yenilenme operasyonunun gerçekleşmiş olması. Araçların özellikle 3.0 litrelik yeni turbo dizel motor seçeneği tercih edilebilir.
Mercedes-Benz C 180 K: Premium sınıfında 2009’un en başarılı modellerinden biri olan Mercedes-Benz C 180 K, satış başarısını 2010 yılında da sürdürecektir. 1.6 litrelik bir motora sahip olması bu otomobilin en önemli tercih sebebi.
Peugeot 206: Peugeot yeni bir küçük otomobil daha satışa sundu. Bugüne kadar 6.5 milyon adetlik satış rakamına ulaşan 206 modelini elden geçiren marka, 206 plus adıyla sunduğu bu otomobille başarılı satış rakamlarına ulaşacaktır. Ürün gamında 107 ile 207 arasında konumlanan bu araç, 1.4 litrelik benzinli ve turbo dizel motor seçeneklerine sahip.
Chevrolet Cruze: Uygun fiyat avantajıyla satışa sunulduğu günden itibaren yüksek satış rakamlarına imza atan Cruze, 2010 yılının da çok satan modellerinden biri olacak gibi. Özellikle tasarımıyla beğeni toplayan bu araç, zengin ekipman seviyesiyle pek çok rakibinin arasından sıyrılmayı başarıyor. 1,6 litrelik benzinli motora sahip olan aracın hem manüel hem de otomatik şanzıman seçenekleri mevcut.
Kia Sorento: Türkiye’de en çok satılan arazi araçlarından biri olan Kia Sorento, bu iddiasını yeni neslinde de devam ettirebilir. Konfor, donanım, teknoloji ve tasarım konularında ciddi bir gelişim gösteren araç, ayrıca 2.2 litrelik yeni bir dizel motora sahip. Araçta artık üçüncü koltuk sırasına da yer veriliyor. Sorento, bu yeni özelliği sayesinde kalabalık ailelerin dikkatini çekebilir.
Opel Insignia: Vectra’nın yerini alan Insignia, Opel markasının şu an için en beğenilen modellerinin başında geliyor. Lüks ve konforu nispeten uygun bir fiyat etiketiyle sunuyor olması bu otomobilin 2010’da başarılı satış rakamlarına ulaşabileceğini gösteriyor. Zengin bir motor gamı sunan bu araç özellikle 180 HP gücündeki 1.6 litrelik benzinli motor seçeneğiyle dikkat çekici.
Renault Megane ve Fluence: Renault’nun kompakt sınıf modelleri tamamen yenilendi. Önce Megane HB ve Megane Sport modellerini satışa sunan marka, geçen günlerdeyse station wagon bir otomobil olan Megane Sport Tourer’ı tüketiciyle buluşturdu. Önümüzdeki aylarda bayilere çıkacak olan Fluence ise markanın son kompakt yeniliği olacak. Yani 2010, kompakt sınıf arenasında Renault’nun yılı olabilir. Özellikle ülkemizde üretilen Fluence’ın ciddi bir satış başarısı yakalaması mümkün.
Ferrari 458 Italia: Ferrari tutkunları tarafından merakla beklenen 458 Italia, 2010 yılında superspor sınıfının yıldızı olabilir. Her ne kadar satış rakamları düşük olsa da aracın önümüzdeki yıl en fazla ses getirecek superspor model olması bekleniyor. Bu araç 570 HP gücünde, 4.5 litrelik bir motora sahip.
Opel Astra: Opel’in kısa bir süre sonra satışa sunacağı yeni modeli Astra, 2010’un yıldızları arasında olabilir. Markanın Insignia modeli gibi dinamik bir tasarıma sahip olan otomobili, hatchback alıcılarını ekseninde toplayabilir.
BMW X1: BMW’nin crossover modeli X1 önümüzdeki aylarda satışa sunulacak. Markanın ürün gamında X3 modelinin altında konumlanacak olan bu araç, markanın diğer SUV modellerinden daha uygun bir fiyata sahip olacak. Bu da X1’e, premium SUV’ler arasında başarı getirebilir.
Infiniti: Bayraktar Grubu distribütörlüğünde ülkemize giriş yapan Infiniti markası 2010 yılında lüks segmentte dikkat çekecek markalardan biri olacaktır. Bayraktar Grubu tarafından markanın satış adetleri konusunda mütevazi açıklamalar yapılsa da Infiniti’lerin lüks caddelerin yıldızları arasında yer alması muhtemel görünüyor.
Nissan Qashqai: Ülkemizin en fazla satılan Crossover modeli Qashqai, bu performansını önümüzdeki yıl da devam ettirebilir. Heybetli tasarımı ve fiyat avantajıyla dikkat çeken bu model, bir süre önce sunulan “Platinum” adındaki yeni donanım seviyesiyle artık lüks markaların müşterilerine de göz kırpıyor.

Kaynak: Otomotiv editörü Ahmet Çelik’in haftalık Newsweek Dergisi’nde yazdığı “Kriz içinde rekorlar yılı”(20.10.2009) yazısından derlenmiştir.

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir