Teknik Bilgiler no image

Published on Ekim 3rd, 2010 | tarafından Abdullah Çalışır

0

2009 model Porsche 911 turbo modellerinde kullanılan overboost sistemi nasıl çalışmaktadır?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Yani kısa süreli güç beklentilerini karşılamak üzere elektronik sisteminin, gaz pedalına basma hızından overboost ihtiyacını algılayarak turbo basıncını yükseltilmesidir. 
Peki, bu fonksiyon Porsche’nin 911 turbo modellerinde nasıl uygulanmaktadır? 
911 Turbo Porsche’lerdeki bu fonksiyon, opsiyonel Sport Chrono Package Turbo’nun bir parçasıdır. Gaz pedalına sonuna kadar basıldığında, overboost fonksiyonu mevcut dolgu basıncını kısa süreli olarak yaklaşık 0.2 bar yükseltir. Overboost, motorun orta devir aralığında uygulanır ve kısa bir süreliğine standart 620 Nm’lik tork değerinin 680 Nm’lik tork değerine kadar yükselmesine sebep olur. Bu fonksiyon, sürücünün sollama işlemini hızlı ve güvenli bir biçimde tamamlamasına yardımcı olması için kullanılmaktadır.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1977 yılında Eskişehir de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir de tamamladı. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Teknik Lisesi Uçak Motorları bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Otomotiv Anabilim Dalında lisans eğitimine başladı ve 2001 yılında mezun oldu. 2002-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalında ‘Buji Ateşlemeli Motorlarda Sıkıştırma Ve Yanma Periyotlarının Analizi' konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda İzzet Çakan Gemi Makineleri ve Malzemeleri İmalat Ve Pazarlama Ltd. Şti'de Kalite ve İmalat Müdürlüğü, Mercedes-Benz Türk AŞ. ve Volkswagen Otomotiv Yetkili Bayilerinde 2. El Satış Müdürlüğü yaptı. Akademi Marmara Sürücü Kursu'nda Kurucu ve Müdürlük görevi, Marsan Uluslararası Taşımacılık, Otomotiv, Makine Tah. San. Ve Tic. Ltd. Şirketinde Şirket Müdürlüğü görevi yaptı. Otomotiv sektörüyle ilgili ulusal ve uluslararası sempozyumlara katılmış olup çeşitli makale çalışmaları bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaları sırasında 20 yıldır ailesine ait olan otomotiv firmasında profesyonel olarak her marka araçta 2.El araç piyasa analizi, ekspertizliği ve alım-satım işleri yaptı. Halen ülkemizin en önemli ve değerli otomotiv distribütör markasında eğitim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Evli ve 1 çocuk babası olan Çalışır İngilizce bilmektedir.


Üste Git ↑