Teknik Bilgiler no image

Published on Şubat 28th, 2010 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

100 km hızla giden bir araç, 80 km hızla giden araca göre yüzde 30 daha fazla yakıt harcar mı?

31.01.2010 Pazar günü internette bir haber okudum. Haberin başlığı “aracı 80 km hızla sür yakıttan tasarruf et”idi. Bu haberde “İngiliz Ulaştırma Bakanlığının çalışmasına göre saatte 100 km hızla giden bir araç, 80 km hızla giden araca göre yüzde 30 daha fazla yakıt harcıyor”diye yazılmakta idi. Bu doğru mu? İşte sorunun cevabı:
“İngiliz Ulaştırma Bakanlığının çalışmasına göre saatte 100 km/h hızla giden bir araç, 80 km/s hızla giden araca göre yüzde 30 daha fazla yakıt harcıyor” yaklaşımı tamamen motorlarda kullanılan yakıt enjeksiyon ve kontrol stratejisine göre değişir. Ben bu tür açıklamaları ve yaklaşımları genellikle bilimsellikten uzak buluyorum. Daha çok insanların bazı konulara daha iyi odaklanması için taktik amaçlı olabileceğini düşünüyorum. Konunun teknik yönüne bir göz attığımızda ekonomi vitesi (overdrive – hız aşırma) düzenlemesine değinmemiz gerekiyor. Ekonomi vitesi, kısaca düşük yakıt tüketimi sağlayan vites olarak tanımlanmaktadır. Bazı araçların beşinci vitesi (ya da varsa altıncı vitesi) aracın hızını artırmak için değil yakıt tüketimini düşürmek için tasarlanır. Benim yeni nesil birkaç araçla yaptığım sürüş izlenimlerinde bu aralıkta yakıt tüketiminde yaklaşık %5 düzeylerinde bir fark oldu. Şayet üst hız 145 ile 170 km/s arasında olsaydı %20-30 arasında tüketim farkı gözlenebilirdi. Bu tür açıklamaları biraz da gizli bir trafik güvenliği ve emniyeti hazırlamaya yönelik düşünmekte fayda var. Bu tür açıklamaları gizli bir çevrecilik ve güvenli bir sürüş ortamı açısından düşünmekte fayda var.
Konu ile ilgili kavram[lar]:
Elektronik Yakıt Enjeksiyonu: Elektronik yakıt enjeksiyonlu (EFI- Electronic Fuel Injection) motorlarda, yakıtın kontrolü bir dizi sensörden alınan verilere dayalı olarak hassas bir şekilde gerçekleştirilir. Elektronik yakıt enjeksiyonu üç temel alt sisteme ayrılabilir. Bu sistemler; yakıt dağıtım sistemi (fuel delivery system), hava emiş sistemi (air induction system) ve elektronik kumanda sistemidir (electronic control system). Sistemin; tüm motor çalışma koşullarında çok hassas hava/yakıt oranı kontrolü, üstün gaz pedalı tepkileri, iyileştirilmiş emisyon kontrolü ile mükemmel yakıt ekonomisi, motorun iyileştirilmiş soğukta çalışma yeteneği ve daha basit mekanik aksam gibi avantajları vardır.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.