Teknik Bilgiler

Published on Temmuz 13th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

10 bin euroya üretilen bir araç nasıl 27 bin euroya satışa sunulur?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bir aracın ithal edilirken beyan edilen fiyatı 10 bin Euro olsun. Bu aracın navlun, pul bedeli, sabit vergiler, gümrük masrafları, sabit ardiye gideri ve radyo teybi için ödenen TRT bandrolü gibi giderleri hesaplandığında ithalatçı firmaya maliyeti 10 bin 728 Euro oluyor. Distribütör kâr marjını bu rakam üzerinden koyuyor. Bu rakamın yüzde 5 olduğu kabul edilirse, 10 bin Euro’luk bir aracın bayiye gelişi 11 bin 264 Euro’yu buluyor. Bayinin yüzde 5’lik bayi kârı da eklendiğinde aracın ÖTV ve KDV hariç fiyatı 11 bin 828 Euro olarak belirleniyor. Bu fiyat oluşana kadar aracın hangi tip bir motora sahip olduğunun hiçbir önemi olmuyor.

Bu araç 1.6 litre de, 2.0 litre de olsa eğer fatura bedeli 10 bin Euro’ysa aynı rakama mal olabiliyor. Fiyat farkını ÖTV oranları oluşturuyor. Fatura bedeli 10 bin Euro olan bir aracın anahtar teslim fiyatı, motor hacmi 1.6 litre ise 20 bin 338 Euro, 1.6 litre üstü, 2.0 litre altı ise 23 bin 548 Euro, 2.0 litre üstü ise 26 bin 898 Euro’yu buluyor.

Kaynak: Haber7’de yayımlanan “İthalde anahtarın çoğu devlete teslim” haberinden derlendi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑